Trwa ładowanie...

TYLKO w WP. Owsiak miesza w stawce, Duda wygrywa (BADANIE)

Wasz Sejm, nasz Senat i może prezydent – do tego sprowadzała się główna teza przemówienia, które Donald Tusk wygłosił 4 czerwca w Gdańsku. Z badania na panelu Ariadna przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski wynika, że to nierealny plan.

TYLKO w WP. Owsiak miesza w stawce, Duda wygrywa (BADANIE)Źródło: East News, fot: Jan Bielecki
d3b9uob
d3b9uob

Występując w Gdańsku, przewodniczący Rady Europejskiej mobilizował opozycję przed jesiennymi wyborami do parlamentu. Zachowując urzędowy optymizm, Donald Tusk nie był w stanie ukryć tego, że zwycięstwo w wyborach do Sejmu to misja z rodzaju niemożliwych.

Wskazuje na to choćby badanie na panelu Ariadna, które prezentowaliśmy w środę – PiS wygrywa bez względu na to, czy opozycja startuje w koalicji, czy każda z partii osobno.

Wystawiając popularnych samorządowców, opozycja mogłaby liczyć na sukces w wyborach do Senatu. Czy prezydenci miast zdecydują się na to, okaże się za kilka tygodni.
Pozostał jeszcze trzeci element władzy, istotny dla rządzenia krajem – urząd prezydenta. Na panelu Ariadna sprawdziliśmy, czy ktokolwiek były w stanie wygrać z popieranym przez PiS Andrzejem Dudą.

Zobacz także: Sienkiewicz: Falenta chciał obalić rząd Tuska, ale mu się nie udało

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, frekwencja w pierwszej turze wyniosłaby 57 proc. To 9 proc. więcej niż w pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2015 roku.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

W pierwszej turze zwyciężyłby Andrzej Duda. Na urzędującego prezydenta głos oddałoby 30 proc. uczestników badania. Donald Tusk, który dotychczas nie ogłosił swoich planów na dalszą karierę polityczną, zdobyłby 19 proc. głosów.

d3b9uob

Trzeci wynik osiągnąłby nie czynny polityk, a szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jerzy Owsiak z 9 proc. pokonałby Roberta Biedronia (8 proc.) czy Jarosława Kaczyńskiego (6 proc.). Daleko z tyłu Owsiak zostawiłby Rafała Trzaskowskiego (4 proc.) i lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza (3 proc.).

W zestawieniu ujęliśmy również byłą premier, a obecnie europosłankę PiS Beatę Szydło, która w wyborach do Europarlamentu zdobyła poparcie ponad 500 tys. wyborców, co było "rekordem wszech czasów". Szydło mogłaby liczyć na jedynie 2 proc. głosów.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1034 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 7–10 czerwca 2019 roku.

d3b9uob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b9uob