Trwa ładowanie...

Tylko w WP. Nauczyciele, zakończcie ten strajk. Tego chce blisko połowa Polaków (Badanie)

Ponad tydzień trwa już ogólnopolski strajk nauczycieli. W badaniu na panelu Ariadna zapytaliśmy, co Polacy sądzą o akcji belfrów.

Tylko w WP. Nauczyciele, zakończcie ten strajk. Tego chce blisko połowa Polaków (Badanie)Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d42lnv2
d42lnv2

W rozmowach o postulatach płacowych pomiędzy rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych trwa pat. Rząd powtarza, że nie ma pieniędzy na podwyżki. Strajkujący powtarzają, że nie przerwą strajku, jeśli nie zostaną spełnione ich postulaty.

Pomimo trwającego protestu udało się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne i ośmioklasistów. Niepewny pozostaje los tegorocznych matur.

W badaniu na panelu Ariadna sprawdziliśmy, na jak duże poparcie ze strony Polaków mogą liczyć strajkujący.

Blisko połowa ankietowanych (48 proc.) nie popiera strajku nauczycieli. Przeciwników strajku jest zdecydowanie więcej wśród wyborców PiS (69 proc.) niż Platformy Obywatelskiej (36 proc.).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Z kolei postulaty płacowe nauczycieli wyraźnie podzieliły uczestników badania. 39 proc. uważa, że rząd nie powinien się na nie zgodzić, a 40 proc. jest przekonanych, że powinny one zostać spełnione. Za twardą linią rządu ponownie jest większość wyborców PiS (51 proc.), niż PO (36 proc.).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Choć przeciwnicy protestu są w przewadze, to przybyło osób, które zmieniły swojej zdanie o strajku na pozytywne (17 proc.). Z kolei odwrotny trend – popierałem, a teraz nie popieram – badanie wykazało u 9 proc. ankietowanych.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

49 proc. Polaków uważa, że nauczyciele powinni zakończyć strajk i przyjąć obecne propozycje rządu. Prowadzenie strajku aż do skutku może liczyć na poparcie 26 proc. ankietowanych.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie dla Wirtualnej Polski na Panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1076 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji 12-16 kwietnia 2019 roku.

d42lnv2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42lnv2