ycipk-36hdmn

To żaden grzech załatwić fuchę dla rodziny. Zielone światło dla polityków

Polaków nie bulwersuje załatwianie posad dla członków rodziny przez polityków. Prawie połowa z nas zrobiłaby tak samo – wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mariusz Kamiński zapewnia, że nie pomagał synowi w zdobyciu posady w Banku Światowym. Wyborcy i tak nie uważaliby tego za złe posunięcie.
Mariusz Kamiński zapewnia, że nie pomagał synowi w zdobyciu posady w Banku Światowym. Wyborcy i tak nie uważaliby tego za złe posunięcie. (East News, Fot: Wojciech Stróżyk/Reporter)
ycipk-36hdmn

Znalezienie dobrej fuchy dla rodziny i znajomych do perfekcji doprowadził poseł PiS Marek Matuszewski. Jak ustalił "Fakt", zanim w listopadzie 2018 roku poseł został zawieszony w prawach członka partii załatwił w Zgierzu posady i miejsca na listach wyborczych PiS: swojej córce i synowi, chrześniakowi, ciotecznej siostrze żony, jej mężowi oraz ich synowi i jego żonie.

Matuszewski nie pozostawił również na lodzie: dyrektora swojego biura posła, jego brata i krewnych.

Praca czeka na zdolnych

ycipk-36hdmn

"Układ zgierski" naprawdę imponuje. Przy nim, posada w Banku Światowym dla Jakuba Kamińskiego, syna koordynatora służb i wiceprezesa partii rządzącej Mariusza Kamińskiego, wygląda niewinnie. I choć pieniądze dla Kamińskiego juniora, "niewinne” już nie są – to nawet ok. 150 tys.dol. rocznie - to przecież Jakub Kamiński oficjalnie zdobył stanowisko nie dzięki poparciu ojca (jego była żona pracuje w NBP) i jego wieloletniego przyjaciela, szefa NBP Adama Glapińskiego.

Zdobył je oczywiście dzięki własnym zdolnościom. I pozostaje nam w to wierzyć. Naprawdę, ten 29-latek musi dysponować wyjątkowymi talentami. No, ale dzieci polityków, jak wskazuje rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, są: "zdolne, wykształcone i dokonują własnych wyborów życiowych".

Polacy też pomogliby rodzinie

Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, co sądzą o podobnych praktykach. Okazuje się, że politycy mogą spać spokojnie. Dlaczego?

ycipk-36hdmn

80 proc. wszystkich uczestników badania jest przekonana, że załatwianie przez polityków posad dla rodziny jest powszechną praktyką (wśród wyborców PiS to odpowiednio 79 proc. i 95 proc. wyborców). Równocześnie 49. proc. ankietowanych skorzystałoby z takiej możliwości (64 proc. wyborców PiS i 38 proc. PO). Oczywiście wtedy, gdyby ich wpływy sięgały odpowiednio wysoko.

WP.PL
Podziel się
WP.PL
Podziel się

Równocześnie Polacy chcieliby wiedzieć, który z członków rodzin polityków jest zatrudnionych na państwowych posadach lub w urzędach. Chciałoby tego 71 proc. badanych.

ycipk-36hdmn
WP.PL
Podziel się

W 2012 roku domagał się tego również PiS, gdy "Puls biznesu" poinformował, że w spółkach Skarbu Państwa zatrudnionych jest 428 działaczy Platformy Obywatelskiej. Tyle, że wtedy PiS jeszcze nie rządził.

W listopadzie 2012 partia Jarosława Kaczyńskiego chciała utworzenia Centralnego Rejestru Oświadczeń o zarobkach osób zatrudnionych w administracji rządowej i spółkach Skarbu Państwa. Miałyby się na niej znaleźć nie tylko informacje o członkach partii zatrudnionych w spółkach skarbu państwa, ale również te dotyczące ich rodzin i znajomych.

Projekt opozycyjnego PiS, uśmiercił PiS rządzący.

ycipk-36hdmn
Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-36hdmn

ycipk-36hdmn
ycipk-36hdmn