Trwa ładowanie...

Sławomir Sierakowski: To Jarosław zdradził i poniżył brata

Jak bardzo prezes PiS czuje się już wszechwładny i bezkarny mogliśmy poznać po tym, jak poza trybem sejmowym wszedł na mównicę i nawyzywał opozycję od "zdradzieckich mord". Cała wypowiedź wściekłego Kaczyńskiego brzmiała: "Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie mord zdradzieckich nazwiskiem mojego brata. Niszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami". Schodząc z mównicy sejmowej rzucił jeszcze "won" do posłanki Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz. A wszystko dlatego, że posłowie przypominali mu stosunek brata do niezależnego sądownictwa.

Sławomir Sierakowski: To Jarosław zdradził i poniżył brataŹródło: PAP/EPA
d29b829
d29b829

Reakcja Jarosława Kaczyńskiego zdradza jego nieczyste sumienie. Ale jego sumienie to jego sprawa. Nam wystarczy porównać poglądy Lecha Kaczyńskiego i politykę jego brata. Zacznijmy jednak od tego, co Jarosław Kaczyński i jego obóz zrobił z katastrofy smoleńskiej, czyli śmierci własnego brata. Uszanował ją? Zadbał o dobrą pamięć o niej? O powagę? Zrobił wieloletni żenujący spektakl pełen najbardziej wydumanych, kompletnie sprzecznych ze sobą i w oczywisty sposób niemożliwych spiskowych teorii o wybuchu, zabójstwie, bombach termobarycznych, trotylu, odwróconym samolocie, brzozie, mgle, a nawet o tym, że trzy osoby tę katastrofę przeżyły, czego na poważnie dowodził Antoni Macierewicz, którego Kaczyński wyznaczył na lidera tych domysłów.

To nie tylko Kaczyńskiemu nie przeszkadza, ale to jest robione dla niego. Czy to nie jest poniżające dla Lecha Kaczyńskiego, profesora prawa, prezydenta, ważnego działacza "Solidarności". Obaj Kaczyńscy uważani byli za racjonalnych polityków, wykształconych, normalnych, którym daleko było od odjechanych prawicowych środowisk. Zagonienie całej tej menażerii do tańczenia na grobie Lecha Kaczyńskiego to największe poniżenie jakie mogło go spotkać. Nie ma to nic wspólnego z szacunkiem dla zmarłych, godnością prezydenta i dbaniem o dobrą pamięć po bracie. Przez Jarosława jego brat nie kojarzy się dziś z żadnymi osiągnięciami swojej prezydentury albo ze swoją opozycyjną działalnością, ale z wariactwami Macierewicza, Berczyńskiego i innych. Nikt z opozycjonistów tak Lecha nie poniżył jak własny brat. I to po śmierci, gdy Lech przeciwstawić się niczemu nie może.

Co mówił o sądach Lech Kaczyński?

Nikt też nie zdradził tak poglądów Lecha Kaczyńskiego, jak jego własny brat. Nie ma wątpliwości, co do tego, że akurat do niezależności wymiaru sprawiedliwości Lech Kaczyński miał pryncypialny stosunek. Dowody? 9 kwietnia 2008 roku prezydent mówił: "Niezależność sądów w naszym kraju jest zagwarantowana bardzo solennie, bardziej niż w niejednej konstytucji innych państw europejskich, także tych, które są członkami Unii Europejskiej. To rozwiązanie, można powiedzieć, modelowe. Jego kształt wynikał z przemyśleń związanych z sytuacją w poprzedniej rzeczywistości ustrojowej naszego kraju”. Lech Kaczyński zapisy obecnej konstytucji i całej konstrukcji prawnej dotyczącej niezawisłości sądów nazwał "modelową". Nie ma tam nic o tym, że to zepsute, komunistyczne sądownictwo.

Zobacz także: Przepychanki w Sejmie. Tarczyński zaatakował Gajewską? "Wykręcił mi ręce"

Trudno sobie wyobrazić, żeby prezydent Kaczyński zaakceptował sytuację, w której politycy wybierają sędziów, skoro miał w tej sprawie następujący pogląd: "W Polsce, można powiedzieć, mamy do czynienia z niewątpliwie pełną odrębnością władzy sądowniczej. Pełną i można stwierdzić, że większą, niż przeciętnie w Europie. Ja to akceptuję co do zasady i nie zamierzam robić niczego, aby ten stan rzeczy w sposób istotny zmieniać” (wypowiedź z 27 kwietnia 2006 roku). Lech akceptował to, co do zasady i nie chciał tej konstrukcji zmieniać. Przyszedł Jarosław i radykalnie chce zmienić. Kto więc tu kogo zdradził?

d29b829

To nie znaczy oczywiście, że Lech Kaczyński wykluczał jakiekolwiek korekty. 28 lutego 2008 roku mówił: "To jest model utrwalony w naszej europejskiej cywilizacji, chociaż w Polsce występujący w formie bardzo modelowej, ale to nie oznacza, że nie powinien być przedmiotem refleksji. (...) Nie mówię teraz o refleksji ustrojowej, tutaj nie będzie istotnych zmian, jak sądzę. Myślę o państwa osobistej refleksji wtedy, gdy siadacie za stołem sędziowskim”. Tutaj nie będzie istotnych zmian? Rzeczywistość pod wpływem jego brata brutalnie zweryfikowała te słowa.

"Katastrofa smoleńska odebrała Jarosławowi rozsądek"

TVP Info i "Wiadomości" TVP krzyczą o sowieckich sądach i braku zerwania z przeszłością, posłowie PiS opowiadają z mównicy sędziowskiej o skorumpowanych sędziach, złodziejach ze stacji benzynowych i nieoczyszczonym wymiarze sprawiedliwości. A co uważał Lech? Wypowiedz prezydenta Kaczyńskiego z 23 czerwca 2006 roku: "Jestem najgłębiej przekonany, że zdecydowana większość polskich sędziów, a mamy ich w naszym kraju dużo – bardzo dużo w porównaniu z innymi krajami – to ludzie, którzy znakomicie swoje obowiązki wypełniają. Znakomicie, zgodnie ze swoimi przekonaniami i sumieniem. (...) Jestem najgłębiej przekonany, że zdecydowana większość to ludzie, którzy nie minęli się z powołaniem”. Porównajcie to sobie z tym, co wmawia nam PiS o sędziach. Sąd Najwyższy, któremu prezesuje prof. Małgorzata Gersdorf, nominowana zresztą przez Lecha właśnie, to "grupa kolesi" jak uważa Beata Mazurek, rzecznik PiS-u?

Możemy się tylko domyślać, co by było, gdyby żył Lech. Ale trudno sobie wyobrazić, żeby poparł zmiany, do których blitzkriegiem dąży PiS. Katastrofa smoleńska jest katastrofą także w tym sensie, że odebrała Jarosławowi jakikolwiek rozsądek i uczciwość, o którą dbał albo brał całkowicie na siebie jego brat. Zatem Jarosław Kaczyński powinien wstydzić się za siebie, a nie wyzywać opozycję. Ośmieszył brata, zdradził jego poglądy i niszczy ustrój Polski, który Lech Kaczyński szanował i na którego straży stał jako prezydent.

Nie pozostawimy bez komentarza pozostałych wydarzeń związanych z "reformą" sądów. Czy należy być wdzięcznym Dudzie, że zażądał nowelizacji PiS-owskiej ustawy o KRS? Nie widzę żadnych powodów. Po pierwsze, wszystko, co może zmienić jego nowelizacja to poszerzyć jego własne kompetencje i poprawić jego sytuację w relacji z wyborcami. A to dlatego, że trzy piąte w Sejmie, które miałyby wyłaniać sędziów oznacza, że doprasza się Kukiza i pociesza jego wyborców, którzy także w zdecydowanej większości głosowali na Dudę.

d29b829

Po drugie, po przyjęciu nowelizacji w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z zamachem na niezależne sądownictwo. Jeśli rząd albo prezydent będą wybierali członków KRS, sądów powszechnych i Sądu Najwyższego, to co tu się co do istoty zmienia? Z nowelizacją czy nie, będziemy w tej samej sytuacji. Jedno, co ta nowelizacja zmienia, to tyle, że zmusza PiS do handlowania z Kukizem i planktonem sejmowym. Owszem, zabraknie jeszcze dwóch posłów, żeby wybrać swoich sędziów do KRS, dlatego cały ten brudny targ rozszerzyć będzie trzeba jeszcze na pojedynczych posłów z PSL czy Platformy Obywatelskiej. Kogo i czym złamią, zobaczymy.

Po wczorajszej debacie sejmowej, zbliżyliśmy się do koreańskich standardów w Sejmie, czyli regularnej bijatyki. Takie sceny by nas ostatecznie w Unii pogrążyły. Kilku dekad potrzebowalibyśmy, żeby przy bardzo sprzyjających warunkach, odrobić tę kaskadę kompromitacji i żeby znowu nas potraktowano jako cywilizowany podobny do zachodnich kraj. Chwilę to trwało, gdy tak o nas myślano, ale szybko powróciliśmy do czegoś, co Europa potraktuje jako powrót do historycznego standardu. Polacy jednak są inni. Polacy jednak się nie nadają. Polacy zawsze muszą wszystko zepsuć. Pomagaliśmy, dawaliśmy pieniądze, zapraszaliśmy do współpracy, ale z nimi się jednak nie da. Trudno. Nie nasza wina. Polacy sami fundują sobie powrót do przeszłości.

Sławomir Sierakowski dla WP Opinie

d29b829
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29b829