Trwa ładowanie...
d435otq

To doskonała wiadomości dla pierwszej damy. Agata Korhauser-Duda ma powody do zadowolenia

Po serii dziwnych zachowań podczas oficjalnych wystąpień u boku męża, zapytaliśmy Polaków, jak oceniają Agatę Kornhauser-Dudę. Z badania na panelu Ariadna wynika, że pierwsza dama jest na ogół postrzegana pozytywnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agata Kornhauser-Duda towarzyszy mężowi podczas dożynek w Spale. Sierpień 2018 roku.
Agata Kornhauser-Duda towarzyszy mężowi podczas dożynek w Spale. Sierpień 2018 roku. (East News, Fot: Łukasz Szeląg/Reporter)
d435otq

Kiedy w sierpniu zadaliśmy Polakom pytanie, która z żon polskich prezydentów najlepiej wypełnia rolę pierwszej damy, bezapelacyjnie wygrała Jolanta Kwaśniewska. Wskazało na nią 51 proc. ankietowanych. Agata Kornhauser- Duda zajęła w tym zestawieniu drugą pozycję – 11 proc.

Potem doszło jednak do kilku drobnych incydentów z jej udziałem. Gdy w Australii grupa Polonii krzyczała do Agaty Kornhauser-Dudy: "Wolność, równość, demokracja", pierwsza dama zaczęła przyklaskiwać. Nie było wątpliwości, że to gest dezaprobaty. Z kolei podczas ostatniej wizyty, tej w Nowym Jorku, gdy niewielka grupa Polonusów wznosiła okrzyki: "Konstytucja”, Agata Duda zaczęła dyrygować krzyczącymi.

Postanowiliśmy zapytać, jak po tych wydarzeniach Polacy postrzegają pierwszą damę.

d435otq

PiS murem za małżonką prezydenta

Okazało się, że 41 proc. uczestników badania ocenia Agatę Dudę pozytywnie. Negatywne zdanie ma 27 proc. ankietowanych, a 32 proc. nie potrafiło jej ocenić. Wyraźną różnicę w postrzeganiu małżonki prezydenta widać dopiero wśród wyborców dwóch największych partii.

80 proc. zwolenników PiS ma o pierwszej damie pozytywne zdanie, podczas gdy zwolennicy PO w aż 70 proc. wypowiedzieli się o Agacie Dudzie negatywnie.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Panel Ariadna)

O ile z ogólnej oceny małżonka prezydenta powinna być raczej zadowolona, to uczestnikom sondażu nie podoba się publiczne prezentowanie jej stosunku do politycznych przeciwników męża. Takie zdanie wyraziło 52 proc. badanych. Nawet wśród wyborców PiS (42 proc.) zachowanie Agaty Dudy nie znalazło uznania.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Panel Ariadna)

Polacy niewiele wiedzą o poglądach Agaty Dudy

Pierwsza dama znana jest z tego, że nie zajmuje stanowiska w sprawach ważnych dla Polaków. To zapewne dlatego, aż 59 proc. badanych na panelu Ariadna nie potrafiło powiedzieć jakie jest jej stanowisko w dyskusji o przestrzeganiu Konstytucji. Dla 30 proc. jest jasne, że Agata Duda uważa, że Konstytucja jest przestrzegana.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Panel Ariadna)

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 28 września-1 października 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1059). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

d435otq

Podziel się opinią

Share
d435otq
d435otq