Trwa ładowanie...
dul6fzx
Tajemnice PRL: Czerwiec 1976 - początek upadku

Tajemnice PRL: Czerwiec 1976 - początek upadku

W odpowiedzi na podwyżki cen, 25 czerwca 1976 roku robotnicy z kilkudziesięciu zakładów pracy w całej Polsce rozpoczęli strajk. Protestujący z Radomia zajęli i częściowo zniszczyli Komitet Wojewódzki PZPR. Po kilku godzinach milicja rozpoczęła brutalną pacyfikację. Władze odpowiedziały na protesty biciem, akcją propagandową i represjami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dul6fzx

- W lipcu 1976 roku uruchomiono kilka procesów o charakterze pokazowym. Uczestników tych procesów dobierano specjalnie w taki sposób, żeby pokazać, że demonstracje w Radomiu i w Ursusie były dziełem kryminalistów, warchołów - jak nazywała ich czerwcowa propaganda - wyjaśnia w programie "Tajemnice PRL" dr Paweł Sasanka, historyk z IPN.

Konsekwencją wydarzeń czerwcowych było powstanie silnej demokratycznej opozycji. Na skutek błędnej polityki gospodarczej, Polska wpadła w pętlę zadłużenia, która doprowadziła do kryzysu gospodarczego kilka lat później.

W programie "Tajemnice PRL" przedstawiamy najważniejsze wydarzenia i zjawiska społeczne z Polski ludowej. Program prowadzi prof. Antoni Dudek, przewodniczący Rady IPN. Gościnnie w programie wystąpią historycy - najlepsi specjaliści w omawianych tematach.

dul6fzx

Podziel się opinią

Share
dul6fzx
dul6fzx