Trwa ładowanie...
d3ned4v

Stefan Wyszyński

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Zuzela

d3ned4v
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Kardynał Stefan Wyszyński otrzymał zaszczytne tytuły kardynała prezbitera, Prymasa Polski i sługi Bożego. Uhonorowano go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Stefan Wyszyński - biografia

Stefan Wyszyński przyszedł na świat w Zuzeli 3 sierpnia 1901 roku w rodzinie organisty. Uczęszczał do warszawskiego gimnazjum, łomżyńskiej Prywatnej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej Męskiej, wrocławskiego liceum, będącego Niższym Seminarium Duchownym, a następnie Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

W wieku 23 lat Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wojciecha Owczarka. Zapisał się na lubelski KUL i otrzymał doktorat. Został wikariuszem w Przedczu, aktywnie działał w chrześcijańskich związkach zawodowych oraz miesięczniku ”Ateneum Kapłańskie”. Od początku drugiej wojny światowej musiał się ukrywać na Lubelszczyźnie, a powstanie warszawskie spędził jako kapelan Armii Krajowej.

Stefan Wyszyński – stanowiska kościelne

Stefan Wyszyński był rektorem w seminarium duchownym we Włocławku oraz biskupem diecezjalnym lubelskiej diecezji, dzięki święceniom prymasa Polski, Augusta Hlonda. Po jego śmierci Wyszyńskiego mianowano arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, a także prymasem Polski, co było dość niespodziewane.

Papież Pius XII nadał Stefanowi Wyszyńskiemu tytuł kardynała, w związku z czym uczestniczył on w kilku konklawe, także w 1963 roku jako jedyna osoba z Europy wschodniej.

Stefan Wyszyński - dokonania

Kardynał Stefan Wyszyński, głowa polskiego kościoła, zapisał się na kartach historii jako pierwszy katolicki hierarcha, który dążył do porozumienia z władzami komunistycznymi. Zainicjował bowiem porozumienie, zawarte ostatecznie 14 lutego 1950 roku.

Stefan Wyszyński był internowany we wrześniu 1953 roku i zatrzymany na łącznie 3 lata w odosobnieniu w świątyniach katolickich. Powstał wówczas tekst ślubów narodowych, odczytanych na Jasnej Górze przez biskupa Michała Klepacza w trzechsetną rocznicę królewskich ślubów lwowskich Jana Kazimierza.

Następnie kardynał Stefan Wyszyński prowadził Wielką Nowennę, przygotowującą Polaków do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Zainicjował ponadto orędzie polskich i niemieckich biskupów, potępiane przez władze komunistyczne, uczestniczył w Drugim Soborze Watykańskim, łagodził konflikty na skalę krajową pomiędzy rządem i opozycją.

Stefan Wyszyński pośredniczył w kontaktach na linii Solidarność – władze kraju, popierał katolickich posłów, uspokajał wzburzony naród podczas polskiego sierpnia 1980 roku. Był represjonowany przez komunistów, którzy m.in. odmawiali wydania kardynałowi Wyszyńskiemu paszportu, skutecznie uniemożliwiając mu podróż do Włoch.

Stefan Wyszyński – śmierć

U kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoznano chorobę nowotworową jamy brzusznej, która szybko wyniszczyła jego organizm pomiędzy marcem a majem 1981 roku. Przyjął sakrament namaszczenia chorych i 22 maja otworzył obrady Rady Głównej Episkopatu Polski. W dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, 28 maja 1981 roku Stefan Wyszyński zmarł.

Ogłoszono trzydniową żałobę narodową, dochodzący do zdrowia po zamachu papież Jan Paweł II odprawił za kardynała Stefana Wyszyńskiego mszę z łóżka szpitalnego, a kardynał Władysław Rubin mszę żałobną. Ciało zmarłego przeniesiono następnie do stołecznego kościoła Wniebowzięcia NMP, gdzie odbyła się msza kardynała Macharskiego.

Iście królewski pogrzeb kardynała Wyszyńskiego odbył się w Warszawie pod przewodnictwem kardynała Casaroli, watykańskiego sekretarza stanu. Odczytano również testament, jeszcze z 1969 roku, a trumnę umieszczono w podziemnym sarkofagu katedry. Obecnie ciało prymasa Kardynała Wyszyńskiego znajduje się w kaplicy jego imienia.

Proces beatyfikacyjny Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się pod koniec maja 1989 roku, od momentu przyznania mu zaszczytnego tytułu sługi Bożego. Na licznych sesjach wysłuchano wielu świadków, a ostatecznie w kwietniu 2016 roku rzymska komisja uznała heroiczność cnót kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ned4v
d3ned4v
d3ned4v