Trwa ładowanie...

Sondaż: PiS boi się powrotu Tuska i szuka na niego haków

Czy Donald Tusk po zakończeniu drugiej kadencji na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej wróci do krajowej polityki? To pytanie nurtuje nie tylko polityków PO, ale również PiS. Zdaniem respondentów, w sondażu przeprowadzonym na panelu Ariadna na zlecenie WP, rządzący obawiają się jego powrotu.

Share
Sondaż: PiS boi się powrotu Tuska i szuka na niego haków
Źródło: PAP
d4jar8c

Przewodniczący Rady Europejskiej wydaje się poważnym zagrożeniem dla Andrzeja Dudy w wyścigu o fotel prezydencki w 2020 roku. W jednym z sondaży, przewaga obecnej głowy państwa nad Tuskiem wyniosła zaledwie 0,5 proc. Były szef rządu cieszy się również dużym zaufaniem Polaków - w badaniu z początków kwietnia wyprzedził Dudę o prawie 4 proc.

Polacy uważają, że Prawo i Sprawiedliwość obawia się Tuska. Aż 58 proc. respondentów twierdzi, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego boi się powrotu byłego premiera do polskiej polityki. Przeciwny pogląd wyraża 13 proc. respondentów, natomiast 29 proc. nie ma zdania na ten temat. O lęku PiS przekonani są szczególnie wyborcy PO.

WP.PL
Źródło: WP.PL

PiS wykorzystuje prokuraturę?

Opozycja często zarzucała obozowi rządzącemu, że przeprowadził reformę sądownictwa, by zapewnić sobie pełnię władzy i skutecznie "kneblować" politycznych przeciwników. O wykorzystywanie prokuratury i wpływanie na sądy, PiS oskarżał m.in. Grzegorz Schetyna, który twierdził, że trzymiesięczny areszt dla oskarżonego o korupcję Stanisława Gawłowskiego był zbędny. Presja ze strony prokuratury ma również dotyczyć Donalda Tuska.

d4jar8c

Wydaje się, że argumenty opozycji docierają do Polaków - 47 proc. z nich uważa, że Zjednoczona Prawica angażuje prokuraturę do "szukania haków" na byłego premiera. Tylko 13 proc. respondentów wierzy, że tak nie jest. Zwraca uwagę fakt, że nawet wyborcy PiS dostrzegają nadużycia partii rządzącej - 33 proc. jej sympatyków wyraża opinię, że ugrupowanie wykorzystuje śledczych do walki z Tuskiem.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Tusk a sprawa Amber Gold

Zdaniem opozycji, jednym z elementów uniemożliwiających powrót Tuska do krajowej polityki ma być sprawa Amber Gold. Szef Rady Europejskiej zostanie przesłuchany przez komisję ds. Amber Gold, co potwierdziła przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann.

Zdaniem 35 proc. Polaków, Tusk ponosi winę za aferę związaną z piramidą finansową. 27 proc. respondentów uważa natomiast, że szef Rady Europejskiej nie jest odpowiedzialny za Amber Gold. Aż 38 proc. ankietowanych nie potrafi się zdecydować co do oceny tej sprawy.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: .

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20-24 kwietnia 2018 roku, metodą CAWI, na ogólnopolskiej próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4jar8c

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jar8c
d4jar8c