Qaqwqwrqw

Sondaż. Jeśli już zmieniać konstytucję, to trzeba wzmocnić prezydenta

Zarówno PiS, jak i prezydent Andrzej Duda prą – niezależnie od siebie - do zmiany konstytucji. Z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla WP wynika: Polacy nie chcą zmiany konstytucji. A jeśli już, to z silnym prezydentem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Inicjatorem zmian konstytucji jest Andrzej Duda
Inicjatorem zmian konstytucji jest Andrzej Duda (Agencja Gazeta)
Qaqwqwrqw

O zmianie konstytucji pierwszy wspomniał prezydent. 3 maja 2017 r . ogłosił, że planuje przeprowadzenie referendum w tej sprawie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Według pierwotnych założeń miałoby się więc odbyć w listopadzie 2018 r. (już wiadomo, że w tym terminie go nie będzie).

Prezydent zaskoczył Prawo i Sprawiedliwość. Jego wystąpienie zostało odebrane jako chęć wzmocnienia pozycji głowy państwa w przyszłej konstytucji, a taki pomysł politykom rządzącej partii się nie spodobał.

Zapomnieli zapytać Polaków

Qaqwqwrqw

Dlatego wkrótce po ogłoszeniu inicjatywy Andrzeja Dudy, politycy PiS zaczęli dyskredytować pomysł prezydenta. A kilka tygodni temu przedstawili własną wizję konstytucji, w której to premier byłby centralną postacią. Ten korespondencyjny pojedynek Pałac Prezydencki – Nowogrodzka, toczył się dotychczas bez udziału Polaków. A ci nie widzą obecnie potrzeby zmiany w obowiązującej, a uchwalonej w 1997 r. konstytucji.

Według badanych, prezydent nie przebił się dotychczas ze swoim referendalnym pomysłem. Aż 54 proc. ankietowanych nie słyszało o inicjatywie Andrzeja Dudy.

WP.PL
Podziel się

Na pytanie czy „Twoim zdaniem należy zmienić polską konstytucję?” 33 proc. badanych odpowiedziało: „nie”. Za zmianami opowiedziało się 28 proc. Zarówno prezydent jak i PiS stanęli przed zadaniem przekonania Polaków do zmian i zrealizowania ich wizji – aż 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że „trudno powiedzieć” czy zmiany są konieczne.

Qaqwqwrqw
WP.PL
Podziel się

Jeśli badani w ogóle dostrzegają potrzeby zmian, to 50 proc. z nich uważa, że powinny być one poważne. 22 proc. jest przekonanych o tym, że konstytucję należy napisać zupełnie od nowa. Za niewielkimi zmianami opowiedziało się 27 proc.

WP.PL
Podziel się

Ankietowani nie mają za to wątpliwości, komu najbardziej zależy na zmianie konstytucji. Choć to prezydent pierwszy wystąpił z inicjatywą, to jako tego, który do zmian prze najbardziej, wskazują prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Tak uważa 33 proc. badanych. O tym, że na zmianach najbardziej zależy prezydentowi, uważa zaledwie 9 proc. Polaków.

Qaqwqwrqw
WP.PL
Podziel się

To prezydent jest najważniejszy

Odpowiedź na kolejne pytanie: „Kto powinien w nowej konstytucji mieć mocniejszą pozycję?”, na pewno nie spodoba się Jarosławowi Kaczyńskiemu. Badani uważają, że to nie premier, którym przy obecnym układzie łatwiej sterować, a prezydent, powinien dominować na scenie politycznej. Na prezydenta wskazało aż 51 proc. badanych. Za systemem „kanclerskim” forsowanym przez PiS opowiedziało się zaledwie 11 proc. Również w tym przypadku, dużo Polaków nie ma wyrobionego zdania. „Trudno powiedzieć” – takiej odpowiedzi udzieliło 38 proc. respondentów.

WP.PL
Podziel się
Qaqwqwrqw

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 20-24 kwietnia 2018 roku, na ogólnopolskiej próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAW

Polub WP Opinie
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw