ycipk-2vm04g

Sikora: “Wesele po ślubie nie z rozsądku, a z desperacji. Koalicja Polska zaczęła kampanię” (Opinia)

Wybory parlamentarne 2019 coraz bliżej. Koalicja Polska ma chyba najtrudniejszy start, bo nie dość, że powstała w ostatniej chwili, to jeszcze wbrew wszelkiej logice, wbrew programom i wbrew osobistym sympatiom. To małżeństwo nawet nie z rozsądku, co z rozpaczy i braku alternatyw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PSL i Kukiz '15 - małżeństwo nie z rozsądku, a z rozpaczy.
PSL i Kukiz '15 - małżeństwo nie z rozsądku, a z rozpaczy. (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
ycipk-2vm04g

W polityce trzeba mieć sporo umiejętności aktorskich i w niedzielnym programie być w stanie udawać, że nie znosi się posła konkurencyjnej partii, choć prywatnie się lubicie. Albo na konwencji udawać, że świetnie dogadujecie się z koalicjantem, choć wszyscy wiedzą, że to związek nie tyle z rozsądku, co z desperacji i braku innych możliwości.

Na konwencji Koalicji Polskiej, czyli PSL, Kukiz ‘15 i Unii Europejskich Demokratów (czyli unii polityków mających na pieńku z Grzegorzem Schetyną), widać to była aż nadto. Nie pomógł nawet wodzirej, który intonował okrzyki nie tylko przed przemówieniami i po nich, ale także w trakcie. Trudno sobie wyobrazić, by prezes Kaczyński czy nawet Grzegorz Schetyna potrzebowali kogoś, kto będzie wymuszał owacje podczas ich przemówień.

ycipk-2vm04g

Kukiz oklaskuje Pawlaka

Opisując konwencję trudno nie uniknąć złośliwości. Bo czy jeszcze pół roku temu ktokolwiek byłby w stanie wyobrazić sobie Pawła Kukiza siedzącego w jednym rzędzie z Adamem Struzikiem, wielkim kadrowym Mazowsza? Albo Stanisława Tyszkę niedaleko Jacka Protasiewicza, jeszcze 5 lat temu barona Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku?

Zobacz też: "Celujemy w dwucyfrowy wynik". Kukiz na konwencji PSL

ycipk-2vm04g

Tę wyliczankę można by ciągnąć, ale chyba najbardziej niesamowitym obrazkiem była stojąca owacja dla Waldemara Pawlaka, w której po chwili wahania wzięli udział też kukizowcy, z samym Kukizem na czele.

Centroprawica z lewicą

Zarówno po składzie list, jak i po wypowiedziach polityków tworzących Koalicję Polską, można założyć, że to ma być centroprawica, ulokowana między PO a PiS. Konserwatywni są sami ludowcy, konserwatywny jest Marek Biernacki, wypchnięty przez Grzegorza Schetynę z PO, konserwatywna jest część kukizowców. Tylko co w takim razie robią tam Michał Kamiński czy Jacek Protasiewicz, w PO tworzący raczej lewe skrzydło?

Spójności, a przede wszystkim wiarygodności, brakowało też, gdy politycy na konwencji mówili o JOW-ach, wyborze prokuratora generalnego i innych urzędników przez wyborców. Te postulaty godzą w żywotne interesy PSL.

ycipk-2vm04g

Czeki bez pokrycia

Dlaczego więc Kosiniak-Kamysz się na nie zgodził? Bo nie będzie mógł ich zrealizować. Koalicja Polska nie będzie u władzy, więc mówienie o zmianie systemu wyborczego, to wystawianie czeków bez pokrycia. W sumie na tym polega kampania wyborcza.

Mocno do przestrzeni publicznej przebije się zapewne postulat dobrowolnego ZUS-u dla samozatrudnionych. We fragmencie przemówienia na ten temat zabrakło oczywiście pokazania drugiej strony medalu - nie ma składek, nie ma emerytury. I to nie tylko za te 30 lat, gdy na emeryturę przejdą ci, którzy skorzystaliby z pomysłu PSL. Nie byłoby też emerytur dzisiaj, bo przecież nasi rodzice i dziadkowie swoje przelewy otrzymują z tego, co my, aktywni zawodowo, wpłacamy.

Dla starszych

ycipk-2vm04g

Nośny wyborczo będzie zapewne postulat emerytury bez podatku. Starsi to duża, i stale rosnąca, grupa wyborców. Opłaca się o nich zawalczyć. Uznano, że budżet państwa może sobie pozwolić na jeszcze jeden spory wydatek i że tym razem warto byłoby zainwestować nie w młodych czy osoby w średnim wieku, ale w starszych. Biorąc pod uwagę, jak bardzo dotknął ich wzrost cen, to może okazać się atrakcyjna przynęta. Z drugiej strony to tylko wizja przyszłości, podczas gdy PiS daje emerytom do kieszeni żywą gotówkę.

Kosiniak-Kamysz nie omieszkał też wypomnieć politykom PiS licznych momentów, gdy ci dali się zwieść przywilejom władzy. W kontraście do Marka Kuchcińskiego postawiono Waldemara Pawlaka, który “gdy był wicepremierem do pracy jeździł pociągiem”. Nie dodał, że przed dworcem zwykle czekał samochód z kierowcą.

Brak mocy sprawczej, duży bagaż grzechów, który Kukiz bratając się z PSL, bierze także na siebie, a także brak wiarygodności to będą największe problemy, z którymi twórcy Koalicji Polskiej będą się mierzyć. Jeśli wyjdą obronną ręką, może znajdą się w kolejnym Sejmie. I będą trwać, bo chyba tylko o to im chodzi.

ycipk-2vm04g
Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2vm04g

ycipk-2vm04g
ycipk-2vm04g