Trwa ładowanie...

Sąd w Bukareszcie skazał komunistycznego zbrodniarza Iona Ficiora na 20 lat więzienia

• Ion Ficior, były komendant obozu pracy w Rumunii, został skazany na 20 lat więzienia
• Zarzuca mu się odpowiedzialność za śmierć 103 więźniów politycznych w latach 1958-1963

Share
Sąd w Bukareszcie skazał komunistycznego zbrodniarza Iona Ficiora na 20 lat więzieniaŹródło: Eastnews, fot: AP
dlchlyh

• Ficior jest drugim komunistycznym oficjelem sądzonym za zbrodnie przeciwko ludzkości

88-letni Ficior, który był komendantem obozu w miejscowości Periprava w delcie Dunaju na wschodzie Rumunii, ma 10 dni na odwołanie od wyroku. Oskarżony był nieobecny w czasie ogłaszania werdyktu. Po wyjściu z sądu jego obrończyni Simona Chitea powiedziała, że ma nadzieję na uniewinnienie klienta.

Prokuratura domagała się 25 lat więzienia, argumentując, że ciążące na oskarżonym zarzuty uzasadniają karę dożywotniego więzienia. Ficior przez cały czas procesu mówił, że wykonywał jedynie rozkazy i "uczynił wszystko, aby dostarczać osadzonym żywność i lekarstwa".

dlchlyh

W Rumunii z powodów politycznych w latach 1945-1989 uwięziono ponad 600 tys. ludzi. Skalę ich cierpień zaczęto ujawniać zaledwie przed kilku laty.

Ficior jest drugim komunistycznym oficjelem sądzonym za zbrodnie przeciwko ludzkości. W ubiegłym miesiącu na 20 lat więzienia skazany został były naczelnik jednego z najbrutalniejszych więzień w komunistycznej Rumunii, Alexandru Visinescu, którego uznano za winnego zbrodni przeciwko ludzkości. Visinescu oskarżony był o ustanowienie w więzieniu Ramnicu Sarat, którym kierował w latach 1956-1963, "systemu eksterminacji".

dlchlyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlchlyh
dlchlyh