Rozpoczęły się obchody 96. rocznicy powstania wielkopolskiego
Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na poznański dworzec kolejowy rozpoczęła w Poznaniu obchody 96. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 r., dzień po przyjeździe Paderewskiego, rozpoczęły się walki zwycięskiego powstania.
Powstanie wielkopolskie było jednym z niewielu zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem i rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Dzięki niemu ziemie Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej.
Na poznański Dworzec Letni wjechał zabytkowy pociąg ciągnięty przez parowóz. W inscenizacji brało udział kilkaset osób, które okrzykami przywitały aktora odgrywającego rolę Paderewskiego, który pozdrowił zebranych. Później przeszedł przed dworzec i wygłosił przemówienie odnoszące się do tworzenia II Rzeczypospolitej i wyzwolenia Polski spod zaborów.
Przyjazd Paderewskiego zakończył się koncertem kolęd i pieśni patriotycznych w wykonaniu Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego im. Ignacego Paderewskiego, który zorganizował inscenizację.
Szef chóru Ryszard Łuczak przypomniał, że inscenizacja odbyła się już po raz 24. - Co roku jest więcej osób. Przychodzi dużo młodzieży i dzieci z rodzicami oraz dziadkami. Młodsi jeszcze nie rozumieją historycznego wymiaru inscenizacji, bo trudno pojąć skomplikowane wydarzenia z tamtych lat. Z czasem będą sobie przypominać, że tu byli i zainteresują się historią powstania - powiedział Łuczak.
W sobotę w Poznaniu przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich odbędą się główne uroczystości rocznicowe. Po nich przez miasto przejdzie pochód - na jego trasie są miejsca pamięci o wydarzeniach sprzed 96 lat. Przemarsz zakończy się mszą świętą w poznańskiej Farze. 27 grudnia na placu Wolności i ulicach Poznania zaplanowano inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych.
Część uroczystości rocznicowych 28 grudnia odbędzie się Warszawie. Po mszy w intencji powstańców wielkopolskich uroczystości odbędą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie złożone zostaną kwiaty na mogiłach powstańców spoczywających na cmentarzu wojskowym.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie te wróciły do Polski.