Trwa ładowanie...

Rekonstrukcja rządu już w listopadzie. Kto do wymiany? Sondaż WP

Mnożą się spekulacje wokół planowanej rekonstrukcji rządu. Mówi o niej sam prezes Jarosław Kaczyński, a na krótkiej liście do wymiany znajdują się aż cztery nazwiska: Waszczykowski, Adamczyk, Szyszko oraz Radziwiłł. Czy dojdzie do zapowiadanych zmian? I co o ew. rekonstrukcji sądzą Polacy? Przypominamy wyniki sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

Rekonstrukcja rządu już w listopadzie. Kto do wymiany? Sondaż WPŹródło: PAP
dlu8ij5
dlu8ij5

Według "Rzeczpospolitej" w rządzie dojdzie do zmiany na stanowisku ministra spraw zagranicznych.

W partii żywa jest też koncepcja, żeby do resortu trafił prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który nadal ma cieszyć się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Ma to też pomóc w ułożeniu sobie relacji z prezydentem, którzy w zamian za większy wpływ na politykę zagraniczną miałby ustąpić w sporze z Antonim Macierewiczem.

O swoją posadę może obawiać się ponoć także minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Tu miałby nastąpić podział i Infrastruktura zostałaby oddana pod kontrolę Morawieckiego.

Kliknij, aby zobaczyć - Najsłynniejsze wpadki ministra Waszczykowskiego:

Czy te zmiany są realne? Padają jeszcze inne nazwiska

Politycy PiS generalnie nie chcą komentować tych doniesień. Ryszard Czarnecki uznał wręcz, że w obecnej chwili spekulacje na ten temat są bezsensowne. - Rekonstrukcja rządu leży w gestii pani premier - powiedział.

dlu8ij5

W rozmowie z Wirtualna Polską Czarnecki podkreślił, że "przegląd resortów, który zapowiedział Jarosław Kaczyński, ma nastąpić dopiero w listopadzie".

Jednak, gdy rozmawiamy nieoficjalnie, sytuacja wygląda już nieco inaczej. Według prominentnego polityka PiS stanowiska podczas rekonstrukcji rządu mogą stracić Jan Szyszko oraz Konstanty Radziwiłł. Nasi rozmówcy są zgodni, że o swoje stanowisko nie musi się obawiać szefowa rządu.

Długa lista polityków Platformy Obywatelskiej

Politycy Platformy Obywatelskiej natomiast uważają, że tych zmian w rządzie powinno być dużo więcej niż się mówi.

Zarówno Michał Szczerba jak i Borys Budka jednym tchem wymieniają Waszczykowskiego, Macierewicza, Szyszkę i Radziwiłla.

dlu8ij5

Według Szczerby jeśli padłaby propozycja zastąpienia ministra Waszczykowskiego Krzysztofem Szczerskim, miałby on duże szanse na objęcie teki. - To niewątpliwie gwarantowałoby lepszą współpracę z prezydentem - podkreśla w rozmowie z WP. - Pytanie tylko, co wówczas z Witoldem Waszczykowskim - dodaje.

Na pytanie, czy może to spowodować kolejny wzrost notowań PiS-u, Szczerba przyznaje, że nie jest to wykluczone. - Kluczowe jest to, kto nowy wejdzie do rządu. Niekoniecznie wywoła to entuzjazm - tłumaczy.

Kto do wymiany w rządzie?

Według sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonym na panelu Ariadna za zmianą Witolda Waszczykowskiego opowiedziało się 58 proc. badanych. To nie jego respondenci wymieniali na pierwszym miejscu.

dlu8ij5

Według 78 proc. ankietowanych to Jan Szyszko powinien zniknąć z rządu. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Antoni Macierewicz. Jego odejścia domaga się 77 proc. badanych.

OPB
Źródło: OPB

Macierewicz już nie jest najgorszym ministrem?

Do tej pory chyba we wszystkich sondażach najgorsze oceny zbierał minister Antoni Macierewicz. Tu nastąpiła zmiana.

Na pytanie, jak ogólnie oceniasz ministrów w rządzie Beaty Szydło, najgorsze noty zebrał Jan Szyszko. 67 proc. oceniło jego pracę negatywnie. Protesty w Puszczy Białowieskiej z pewnością mają duże znaczenie w ocenie ministra.

dlu8ij5

Przy nazwisku Macierewicza odpowiedź "negatywnie" zaznaczyło 58 proc. badanych.

OPB
Źródło: OPB

- Pierwsi dwaj ministrowie to ewidentne PR-owe kule u nogi Beaty Szydło - komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Z kolei najwięcej ocen pozytywnych zebrała minister cyfryzacji Anna Streżyńska (85 proc.). Jedynie 5 proc. badanych oceniło panią minister negatywnie.

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 22 - 25 września 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1047). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

dlu8ij5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlu8ij5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj