Referendum konstytucyjne
W 1997 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski zarządził kolejne referendum. Tym razem obywatele mieli zdecydować o nowej konstytucji. W przeciwieństwie do głosowania sprzed roku, referendum miało być wiążące bez względu na frekwencję. Wynikało to z zapisu w obowiązującej wówczas konstytucji, która nie przewidywała minimalnego progu frekwencji dla referendum konstytucyjnego.
Spór wokół konstytucji dotyczył m.in. zapisania w niej ochrony życia poczętego i odwołania do Boga w preambule. Krytycy projektu twierdzili, że konstytucja została napisana pod ówczesny układ sił na scenie politycznej. Kontrowersje wywoływał również termin uchwalenia ustawy zasadniczej. Referendum przeprowadzono na trzy miesiące przed wyborami parlamentarnymi, które rządząca wówczas koalicja SLD-PSL przegrała.
Mimo gorącej dyskusji nad kształtem konstytucji, 25 maja do urn znów nie poszła większość uprawnionych do głosowania. Przewaga zwolenników nowej konstytucji była niewielka.
Pytanie i wyniki referendum:
Czy jesteś za przyjęciem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r.?
"Tak" odpowiedziało 52,7 proc. głosujących, "nie" 45,9 proc.
Frekwencja: 42,86 proc.
Rezultat: Referendum zostało uznane za wiążące, większość głosujących opowiedziała się za uchwaleniem nowej konstytucji, która obowiązuje do dziś.
Na zdjęciu: hasło nawołujące do głosowania za odrzuceniem konstytucji.