Trwa ładowanie...

Prokuratura wstrzymała prace ekshumacyjne prowadzone przez IPN na warszawskim Służewcu

Policja na polecenie prokuratury wstrzymała prace ekshumacyjne prowadzone przez IPN na cmentarzu znajdującym się na warszawskim Służewcu. IPN poszukuje tam ciał ofiar komunistycznych represji z lat 1945-1956. Jak dotąd znaleziono szczątki 20 nieznanych osób.

Prokuratura wstrzymała prace ekshumacyjne prowadzone przez IPN na warszawskim SłużewcuŹródło: Prace ekshumacyjne na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej, 1 lipca 2014 r., fot: PAP/Radek Pietruszka
d4450ga
d4450ga

Na miejscu ekshumacji pojawili się funkcjonariusze policji wyjaśniając, że muszą zabezpieczyć teren prac. Zespół prasowy Komendy Stołecznej Policji wyjaśnia, że policjanci zostali wezwani na polecenie prokuratora, nie chce zdradzać szczegółów, odsyła nas do prokuratury. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie nie odpowiada. Pytany przez dziennikarzy Telewizji Republika stwierdza tylko, że "nie będzie teraz w stanie niczego ustalić".

Sprawy komentować nie chce również prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, prowadzący badania na Służewcu. - Nie mogę nic mówić - odpowiada krótko w rozmowie z WP.PL.

Na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej od 30 czerwca zlokalizowano szczątki 20 osób, udało się wydobyć tylko 4 z nich. Ich ułożenie wskazuje, że zostali pochowani bez obrzędu pogrzebowego. W latach 1945-1956 zakopywano w tym miejscu ciała ofiar zamordowanych przez UB oraz zmarłych w wyniku tortur.

d4450ga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4450ga