Trwa ładowanie...

Polacy w naszym badaniu: Antoni Macierewicz bardziej szkodzi Polsce niż pomaga

Antoni Macierewicz ma zostać szefem NIK – ta niepotwierdzona oficjalnie informacja przedostała się w ostatnim czasie do mediów. W badaniu na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, jak postrzegają jednego z najbardziej kontrowersyjnych polityków.

Share
Polacy w naszym badaniu: Antoni Macierewicz bardziej szkodzi Polsce niż pomaga
Źródło: PAP, Fot: Piotr Polak
d2f2kc0

Okres potęgi Antoniego Macierewicza przypadał na czas, gdy był szefem MON w rządzie Beaty Szydło. Miał zmodernizować armię, jednak już rozpisane przetargi na dostawy sprzętu powstrzymał a nowych nie zakończył. Równocześnie kierował pracami podkomisji smoleńskiej, która systematycznie dostarczała PiS politycznego paliwa. W tym przypadku Macierewicz miał zakończyć „śledztwo” smoleńskie, nie zakończył – mnożył jedynie kolejne teorie spiskowe.

Po tych, „dokonaniach” większość polityków partii Jarosława Kaczyńskiego popadłaby w niełaskę prezesa. Większość, ale nie Antoni Macierewicz. Dlatego, gdy „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że może zostać szefem Najwyższej Izby Kontroli, zapytaliśmy Polaków, jak właściwie postrzegają polityka tak nieprzewidywalnego, że w czasie kampanii chowała go nawet jego partia.

d2f2kc0

Na pytanie "Jaki jest Twój osobisty stosunek do Antoniego Macierewicza?”, ponad połowa badanych na panelu Ariadna odpowiedziała, że negatywny. Pozytywny stosunek wyraziło zaledwie 7 proc. ankietowanych

WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Panel Ariadna

Równie negatywnie postrzegana jest działalność Antoniego Macierewicza. Ponad połowa uczestników badania stwierdziła, że bardziej szkodzi Polsce niż jej pomaga. O tym, że jest odwrotnie przekonanych jest zaledwie 9 proc. badanych.

WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Panel Ariadna

Wiele mówiło się o tym, że Antoni Macierewicz po dymisji ze stanowiska szefa MON miał żal do Jarosława Kaczyńskiego. Dysponując poparciem ojca Tadeusza Rydzyka miał rzekomo nosić się wtedy z zamiarem założenia nowej partii, konkurencyjnej dla PiS.

d2f2kc0

O tym się nie przekonamy, jednak w ocenie większości badanych Macierewicz nie byłby w stanie stworzyć ugrupowania, które mogłoby odegrać istotną rolę na polskiej scenie politycznej.

WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Panel Ariadna

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 3-10 września 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1079). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

d2f2kc0

Podziel się opinią

Share
d2f2kc0
d2f2kc0