Trwa ładowanie...

Polacy przekonani, że to Jaki wygra w Warszawie. Nasze badanie

We wszystkich sondażach dotyczących walki o fotel prezydenta stolicy wygrywał Rafał Trzaskowski. Jednak na pytanie zadane przez nas na panelu Ariadna: "kto Twoim zdaniem wygra wybory w Warszawie?" - większość ankietowanych z Polski odpowiedziała: Patryk Jaki.

Polacy przekonani, że to Jaki wygra w Warszawie. Nasze badanieŹródło: East News, fot: Mariusz Grzelak/REPORTER
d2wl7ol
d2wl7ol

Spośród wszystkich polityków ubiegający się o urząd prezydenta Warszawy to Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski prowadzą najbardziej intensywna kampanię. To jednak nie oni są najbardziej rozpoznawalnymi pretendentami do "zdobycia" ratusza.

Gdyby decydować miała jedynie znajomość kandydatów, to w wyborach zwyciężyłby Janusz Korwin-Mikke. Weterana polskiej sceny politycznej zna choćby ze słyszenia 59 proc. uczestników badania na panelu Ariadna. O Patryku Jakim, kandydacie Zjednoczonej Prawicy, słyszało 57 proc., a o Rafale Trzaskowskim, przedstawicielu Koalicji Obywatelskiej, 42 proc.

Wymieniona trójka pod względem rozpoznawalności wyraźnie wyprzedza pozostałych konkurentów. Nawet Jan Śpiewak, który intensywnością swojej kampanii stara się dotrzymać kroku Jakiemu i Trzaskowskiemu, jest znany zaledwie 15 proc. uczestników badania.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Rozpoznawalność nie przekłada się bezpośrednio na to, kogo ankietowani widzą w fotelu prezydenta Warszawy. Według badanych, zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich będzie Patryk Jaki. Wskazało na niego 23 proc. respondentów. Drugie miejsce - 16 proc. - zdobył Rafał Trzaskowski. Najbardziej znany, czyli Korwin-Mikke uzyskał 3 proc. wskazań.

d2wl7ol

Wielu, bo aż 50 proc. uczestników badania, nie potrafiło wytypować zwycięzcy pierwszej tury.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Druga tura wyborów, do której przeszliby Jaki i Trzaskowski powinna być niezwykle emocjonująca. To dlatego, że 45 proc. uczestników badania nie potrafiła jeszcze określić, który z tych dwóch polityków odniesie według nich ostateczne zwycięstwo.

W badaniu dla Wirtualnej Polski po raz pierwszy Patryk Jaki uzyskał jednak przewagę nad konkurentem. O ile jeszcze na początku czerwca to Trzaskowski mógł liczyć na zwycięstwo już w pierwszej turze, to teraz będzie musiał gonić kandydata Zjednoczonej Prawicy - Jaki uzyskał 30 proc. wskazań, Trzaskowski - 25 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 24-27 sierpnia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1079). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

d2wl7ol
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wl7ol