Trwa ładowanie...

Polacy przeciw nauczycielom. Strajk? Mowy nie ma. Tylko 41% za podwyżkami [BADANIE WP]

41 proc. badanych w panelu Ariadna uważa, że polscy nauczyciele zarabiają za mało. Ale aż 39 proc. – że zarabiają w sam raz. 51 proc. badanych przez WP nie popiera planów strajku nauczycieli. A już o tym, że miałby być w czasie egzaminów, większość Polaków nawet nie chce słyszeć.

Share
Polacy przeciw nauczycielom. Strajk? Mowy nie ma. Tylko 41% za podwyżkami [BADANIE WP]Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d2lj817

Wprawdzie tylko 9 proc. badanych uważa, że nauczyciele zarabiają za dużo (!), a 11 proc. nie ma na ten temat zdania, to grupa, która uznaje zarobki nauczycieli za wystarczające, zaskakuje.

39 proc. badanych uznało, że pedagogom nie należą się podwyżki. Mniejszość – 41 proc., jest przekonana, że wynagrodzenia nauczycieli są zbyt niskie.

Wyniki badania Ariadna dla Wirtualnej Polski WP.PL
Wyniki badania Ariadna dla Wirtualnej Polski Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

O planach strajku nauczycieli wie aż 72 proc. badanych. O przyczynie złych nastrojów w branży – braku zgody rządu na podwyżkę wynagrodzeń o 1000 zł miesięcznie – też. Ale na pytanie: "czy popierasz pomysł strajku nauczycieli w Polsce" aż 51 proc. badanych odpowiedziało "nie". "Za" jest tylko 33 proc., a 16 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Wyniki badania Ariadna dla Wirtualnej Polski WP.PL
Wyniki badania Ariadna dla Wirtualnej Polski Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

Głosy rozkładają się wyraźnie przeciwstawnie, gdy sprawdzimy preferencje polityczne wypowiadających się w sprawie strajku. Aż 60 proc. zwolenników PiS jest przeciw protestom. Z kolei 56 proc. badanych deklarujących się jako zwolennicy PO strajk by poparło. Ale nie jego termin.

Polacy nie chcą, by nauczyciele strajkowali w czasie egzaminów ich dzieci. Przeciwnym organizacji strajku w dzień egzaminu ósmoklasistów jest aż 73 proc. badanych-zwolenników PiS i ponad 60 proc. ankietowanych zwolenników PO.

Wyniki badania Ariadna dla Wirtualnej Polski WP.PL
Wyniki badania Ariadna dla Wirtualnej Polski Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

Inny termin? Nadal większość – 43 proc. – strajku nie chce, a tylko 37 proc. go poprze. Sprawa wygląda inaczej, kiedy sprawdzimy wyniki dla zwolenników rządu i zwolenników opozycji. Ci pierwsi (55%) będą przeciw strajkowi nawet, gdyby odbył się w innym terminie niż egzaminy. W takim przypadku 63 proc. popierających opozycję poparłoby też strajk.

Wyniki badania wskazują, że społeczeństwo wcale gremialnie nie popiera walki nauczycieli o wyższe pensje. Za tym, żeby płace rosły, jest mniejszość. Za strajkiem – również. Władza może spać spokojnie.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1074 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 1 – 5 marca 2019 roku.

d2lj817
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lj817
d2lj817