Daniel Dratwa
Z czym kojarzy ci się PRL?
PRL kojarzy mi się z ubogim asortymentem w sklepach, przed którymi godzinami stało się w kolejkach w celu zakupienia najpotrzebniejszych rzeczy na kartki. Znam to jedynie z historii opowiadanych przez rodzinę i bliskich.
Czy 1989 rok to ważna data w historii Polski?
To ważna data, ponieważ wtedy miał miejsce upadek komunizmu w Polsce, przez co sytuacja w kraju się poprawiła.
Czy 4 czerwca 1989 r. skończył się komunizm? Co to dla ciebie znaczy?
Tak, po wyborach 4 czerwca skończył się komunizm. Znaczy to dla mnie tyle, że to część historii, której ludzie w obecnych czasach nie doceniają i nie szanują, próbując nią manipulować i zmieniać ją.
Czy chodzisz na wybory?
Na wybory nie chodzę, aczkolwiek kiedyś mi się zdarzyło na niektórych być. Nie chodzę, ponieważ uważam, że nikt w pojedynkę, ani nawet cały naród, nie jest w stanie zmienić polityki. Ona rządzi się swoimi prawami. System jest tak stworzony, a natura ludzka jest tak niewdzięczna, że ludzie dochodzący do władzy, koniec końców, realizują swoje własne cele i pragnienia zamiast spełniać obietnice wyborcze.
Za co najbardziej cenisz Polskę?
Polskę cenię za góry, lasy, jeziora i cały krajobraz, bo tylko to warto cenić.
Co chciałbyś w Polsce zmienić?
Chciałbym w Polsce zmienić ludzi, ponieważ to oni w tej chwili niszczą ten kraj i są odpowiedzialni za to, co mamy, a czego nie.
Najważniejsze wydarzenie w twoim życiu lub trzydziestoleciu Polski to...?
W moim życiu to narodziny córki. A w Polsce nie było takiego wydarzenia, chociaż jestem już 30-letnią osobą. Córka jest obecnie najważniejsza w moim życiu.
Najważniejszy Polak trzydziestolecia 1989-2019 to...?
Jan Paweł II. Mimo że nie jestem osobą religijną, to z mojej perspektywy był to człowiek, który dawał nadzieję ludziom na całym świecie.
Czy masz kompleksy wobec rówieśników/ludzi z Zachodu?
Nie mam żadnych kompleksów wobec ludzi na świecie. Każdy pracuje sam na siebie.
Czy uważasz, że w 1989 wybory były wolne, czy Okrągły Stół był układem z komunistami?
Uważam, że te wybory były wolne, a Okrągły Stół, nawet jeśli był układem z komunistami, to było 30 lat temu. Nie sądzę, żeby miało to wpływ na dzisiejsze czasy, choć dziś układy nadal mają wielkie znaczenie.
Co znaczy dla ciebie słowo solidarność? Jak ją okazywać?
Słowo Solidarność oznacza dla mnie połączenie sił w celu osiągnięcia wspólnego dobra.
Jakie jest największe wyzwanie, które stoi przed tobą lub twoim pokoleniem?
Myślę, że przetrwać, ile się da, aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego, w którym, niestety, i tak nadal nie będziemy mogli być niczego pewni. Największe wyzwanie to być cierpliwym i wytrwałym oraz silnym.