Aleksandra Wentowska
Z czym kojarzy ci się PRL?
Ze starymi bajkami, podróżami wysłużonymi pociągami PKP oraz wakacjami u babci na wsi.
Czy 1989 rok to ważna data w historii Polski?
Tak - w tym roku miał miejsce historyczny moment, jakim był upadek komunizmu (upadek muru berlińskiego).
Czy 4 czerwca 1989 r. skończył się komunizm? Co to dla ciebie znaczy?
Nie rozpatrywałam tego nigdy typowo w związku z datą 4 czerwca - z upadkiem komunizmu zawsze utożsamiałam po prostu czerwiec 1989.
Czy chodzisz na wybory?
Tak, od kiedy skończyłam 18 lat, i mam możliwość głosowania, opuściłam tylko jedne wybory.
Za co najbardziej cenisz Polskę?
Za różnorodność w przyrodzie.
Co chciałabyś w Polsce zmienić?
Sytuację polityczną. Obecna jest, delikatnie mówiąc, nieciekawa. Martwi mnie to, co się dzieje w kraju, jak ludzie są manipulowani przez polityków oraz to, jacy są krótkowzroczni. Boję się tego, jak decyzje, podjęte przez dzisiejszą władzę, odbiją się na przyszłości. Martwi mnie też, że osoby sprawujące władzę (oczywiście nie wszystkie, ale spora część z nich) nie mają wystarczającej wiedzy i wykształcenia do pełnienia powierzonych im funkcji.
Najważniejsze wydarzenie w twoim życiu lub trzydziestoleciu Polski to...?
Wejście Polski do UE - sprawiło, że jako państwo staliśmy się częścią zintegrowanej wspólnoty. Nie "odstajemy" od innych państw zachodnich. Poprawiła się też sytuacja materialna wielu ludzi (rozwój rynku, możliwości zarobkowych, emigracja).
Najważniejszy Polak trzydziestolecia 1989-2019 to...?
Hmm… sama nie wiem. Pytanie uświadomiło mi, jak niewielu ludzi mogłabym "zaszczycić" tym tytułem, ale po przemyśleniu chyba Jurek Owsiak. Patrząc na to, jak z roku na rok rośnie poparcie dla WOŚP i jak duże sumy są zbierane, to aż oko się cieszy. Owsiak zrobił wiele dla Polski, dla dzieci i osób starszych praktycznie bezinteresownie - mógł przecież, jak każdy z nas, pracować "na etacie", a poświęcił się działalności dla innych.
Czy masz kompleksy wobec rówieśników/ludzi z Zachodu?
Na pewno moi rówieśnicy z Zachodu mieli lepsze warunki do nauki czy podróżowania i mogę powiedzieć, że mimo tego samego wieku ja mam zdecydowanie mniej podróży na koncie czy słabszą znajomość języków obcych. Ale nie nazwałabym tego kompleksem. Żyliśmy w innych krajach i w innej rzeczywistości, każde z nas odnajdywało się w niej najlepiej, jak umiało i korzystało ze wszystkiego, co mogło.
Czy uważasz, że w 1989 wybory były wolne, czy Okrągły Stół był układem z komunistami?
Na pewno wybory przeprowadzone w 1989 roku byłe inne od poprzednich pod wieloma względami, ale mając taki wybór odpowiedzi, powiedziałabym, że tak - były wolne.
Co znaczy dla ciebie słowo solidarność? Jak ją okazywać?
Solidarność pisana wielką literą kojarzy mi się przede wszystkim z Lechem Wałęsą i całą jego pracą, jaką włożył w obalenie komunizmu w Polsce. Solidarność między ludźmi? Szeroko pojęta współpraca, dążenie do jednego, wspólnego i dobrego celu.
Jakie jest największe wyzwanie, które stoi przed tobą lub twoim pokoleniem?
Hmm... Wydaje mi się, że nie pozwolić na to, aby wszystkie zmiany, które się teraz dzieją, przeszły bez echa. Nie godzić się na wszystko, co rządzący chcą wprowadzić. Przede wszystkim nie pozostać biernym na to, co się dzieje. Mieć głos i z niego korzystać. Chociażby w wyborach. Jeden głos powielony przez tysiące ma ogromne znaczenie. Nie możemy pozwolić na to, aby Polska straciła pozycję na arenie międzynarodowej wypracowaną na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Działać i pamiętać, że działanie nie jest chwilowe.