Trwa ładowanie...

Pogrzeb Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

• 24 kwietnia 2016 r w Warszawie odbędzie się pogrzeb Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"
• Żołnierze Wyklęty zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
• Dzień wcześniej, 23 lutego, doczesne szczątki ''Łupaszki'' będą wystawione w kościele św. Krzyża

Pogrzeb Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"Źródło: Wikimedia Commons
d1dcrrv
d1dcrrv

• 24 kwietnia 2016 r. w Warszawie odbędzie się pogrzeb Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"
Żołnierz Wyklęty zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
• Dzień wcześniej, 23 lutego, doczesne szczątki ''Łupaszki'' będą wystawione w kościele św. Krzyża

W niedzielę 24 kwietnia 2016 r. o godzinie 15:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie odbędzie się pogrzeb majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W pogrzebie weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda. Jak informuje na swojej stronie internetowej Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki, kondukt żałobny poprzedzony pododdziałem konnym w barwach 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, w którym przed wojną służył oficer, wyruszy około godziny 16 na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

- Myślę, że ten pogrzeb ma ogromne znaczenie symboliczne, które jest istotne dla całego narodu – mówi WP Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". - Jest to rozliczenie z przeszłością i wyznaczenie właściwego kierunku dla odbioru postawy, jakiej hołdował "Łupaszka". A więc bezkompromisowego patriotyzmu, odwagi i niezłomności w walce z rosyjskim okupantem. Ten pochówek jest więc godnym pożegnaniem bohatera, który jest symbolem niezłomnej batalii o honor Rzeczpospolitej – dodaje.

- Sądzę też, że niedzielna uroczystość jest również oddaniem hołdu tym wszystkim pomordowanym przez komunistów żołnierzom, których jeszcze nie odnaleziono, którzy wciąż jeszcze spoczywają gdzieś w dołach śmierci. Ale pogrzeb jest również ważny dla tych, którzy jeszcze dziś żyją z piętnem morderczego komunizmu, bo doświadczyli jego brutalności na sobie – zauważa Łuczak.

d1dcrrv

Dzień wcześniej, 23 kwietnia w kościele św. Krzyża w Warszawie w godzinach od 10:30 do 19:00, będą wystawione doczesne szczątki Żołnierza Wyklętego oraz księga kondolencyjna.

Szczątków ''Łupaszki'' szukano kilkadziesiąt lat. Jak informuje "Rzeczpospolita", wiosną 2013 r. odkryli i zabezpieczyli je badacze Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery na Łączce, na warszawskich Powązkach. Identyfikacji dokonali specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Ustalenie tożsamości doczesnych szczątków było możliwe dzięki badaniom DNA.

Jak podaje "Rzeczpospolita", wkrótce możemy spodziewać się kolejnych uroczystych pochówków odnalezionych w bezimiennych grobach podwładnych "Łupaszki" - Danuty Siedzikówny "Inki" oraz ppor. Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

Zygmunt Edward Szendzielarz ps. ''Łupaszka'' ur. 12 marca 1910 w Stryju. Był majorem kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Przed II wojną światową brał udział w licznych zawodach hippicznych, gdzie zajmował wysokie miejsca. Podczas wojny był dowódcą 5. Brygady Wileńskiej AK, zwanej ''Brygadą Śmierci''. Jednostka prowadziła działania na obszarach leżących na północny wschód od Wilna. Tam walczyła z z Niemcami i ich litewskimi sojusznikami oraz partyzantką sowiecką. Po wojnie prowadził antykomunistyczną walkę i działalność propagandową, m.in. powołał do życia 6 Brygadę Wileńską, która operowała na Białostocczyźnie i Podlasiu. Został aresztowany 30 czerwca 1948 roku w Osielcu pod Jordanowem. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie 2 listopada 1950 r. skazał go na wielokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

d1dcrrv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dcrrv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj