Trwa ładowanie...

Ostre żarty z Kaczyńskiego w "South Park" ucieszyły Polaków. Ale prezes PiS nie jest ikoną popkultury

W najnowszym odcinku obrazoburczej animacji "South Park" Donald Trump obraża polskiego polityka - najprawdopodobniej Jarosława Kaczyńskiego. Mówi o nim "polski karzeł", "pedał", "upośledzony umysłowo". Żarty rozbawiły większość Polaków - tak wynika z sondażu dla WP na panelu Ariadna.

Share
Ostre żarty z Kaczyńskiego w "South Park" ucieszyły Polaków. Ale prezes PiS nie jest ikoną popkulturyŹródło: East News, fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER
d2m4b89

58 proc. ankietowanych, którzy obejrzeli wspomniany odcinek serialu, odpowiedziało, że pozytywnie ocenia żarty autorów kultowego serialu. Wulgarne docinki pod adresem prezesa PiS nie przypadły do gustu 23 proc. z nich. Jeśli chodzi o wyborców największych partii politycznych, żarty rozbawiły większość sympatyków Kukiz'15, PO oraz Nowoczesnej. Połowie zwolenników PiS nie odpowiada takie poczucie humoru.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Sondaż na panelu Ariadna

"South Park" jest dla widzów dorosłych, którzy nie uznają tematów tabu, lubią czarny humor oraz surrealizm. Pierwszy odcinek serialu Treya Parkera i Matta Stone'a ukazał się w 1997 r. w Comedy Central i nierzadko budził kontrowersje. Np. gdy twórcy żartowali z islamu i proroka Mahometa, grożono im śmiercią.

Zobacz też: Jarosław i "Jarosław". Co skandował prezes PiS?

Czy Jarosława Kaczyńskiego można uznać za ikonę popkultury? Ponad połowa uczestników sondażu odpowiedziała "nie", tylko 14 proc. udzieliło odpowiedzi pozytywnej. Najpoważniej prezesa PiS postrzegają sympatycy PO i Nowoczesnej - ponad 80 proc. odpowiedziało, że nie widzi go na jednej półce z gwiazdami popkultury. Podobnego zdania jest 52 proc. zwolenników PiS. Kaczyński jest ikoną popkultury dla 65 proc. zwolenników Kukiz'15.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Sondaż na panelu Ariadna

Polacy są podzieleni w ocenie prezesa PiS. Na pytanie "Czy Kaczyński jest ważną osobą dla Polski i Polaków?" 40 proc. odpowiedziało "nie", a 37 proc. - "tak". Dla ponad 70 proc. sympatyków PiS prezes partii jest kluczową postacią, natomiast zwolennicy pozostałych partii bagatelizują jego dokonania. Nieistotną rolę na polskiej scenie politycznej przypisują Kaczyńskiemu sympatycy Nowoczesnej (85 proc.) i Platformy Obywatelskiej (76 proc.), natomiast zwolennicy Kukiz'15 mają podzieloną opinię. 36 proc. nie widzi w Kaczyńskim ważnej osoby dla Polaków, 27 proc. docenia jego cechy przywódcze.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Sondaż na panelu Ariadna

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 10-13 listopada 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1056). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

d2m4b89
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m4b89
d2m4b89