Trwa ładowanie...

Ostatnie badanie przed wyborami. Polacy zdecydowali [MAMY WYNIKI]

Gdyby wybory do europarlamentu odbyły się w dniach 18-21 maja, wygrałby je PiS – wynika z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski. Uwagę zwraca wysoka frekwencja – aż 60 proc.
Share
Jarosław Kaczyński zmierza po zwycięstwo w eurowyborach?
Jarosław Kaczyński zmierza po zwycięstwo w eurowyborach?Źródło: PAP, Fot: Marcin Gadomski
d3j7efj

Od miesięcy badaliśmy zaufanie, jakim Polacy obdarzają poszczególne koalicje i partie polityczne. To już nasze ostatnie badanie przed wyborami, które odbędą się już 26 maja.

33 proc osób, które w najbliższą niedzielę wybiorą się do lokali wyborczych, chce głosować na Zjednoczoną Prawicę (PiS + Solidarna Polska + Porozumienie). Na drugim miejscu w badaniu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski uplasowała się Koalicja Europejska z 30 proc. głosów.

Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Wyniki badania na panelu Ariadna dla WPŹródło: WP.PL, Fot: Ariadna

Łeb w łeb

To kolejne badanie, w którym dwa największe bloki polityczne dzieli niewielka liczba punktów procentowych. Na ostatniej prostej nikt tak naprawdę nie może być pewny zwycięstwa ani przewidywać jego rozmiarów, choć to rządzące PiS ma więcej powodów do zadowolenia – utrzymało przewagę i jeśli wyniki sondaży i badań przełożą się na wynik wyborów, to będzie ich niekwestionowanym zwycięzcą. Dla Koalicji Obywatelskiej wynik taki, jak w naszym badaniu, oznacza przegraną – tak w nowym europejskim rozdaniu, jak i w przełożeniu rezultatu na scenę polityczną w kraju.

d3j7efj

Lider lewicy

10 proc. – to kolejny dobry wynik Wiosny Biedronia, ugruntowujący pozycję partii byłego prezydenta Słupska jako głównej obecnie siły na lewicy. SLD, które dołączyło do Koalicji Europejskiej, z wyścigu o ten prymat samo się wyłączyło, koalicja Lewica Razem zebrała zaś jedynie 3 proc. poparcia wyborców.

Wyniki badania dla WP na panelu Ariadna WP.PL
Wyniki badania dla WP na panelu AriadnaŹródło: WP.PL, Fot: Ariadna

Kukiz czy Konfederacja?

Nasze badanie przynosi niezły rezultat Kukiz’15 – na partię Pawła Kukiza chce głosować w wyborach europejskich 8 proc. badanych. Warto odnotować słaby wynik Konfederacji – Korwin, Kukiz, Braun, Liroy i Narodowcy otrzymali 3 proc. głosów i jeśli taki wynik dostaną w wyborach, to nie wprowadzą ani jednego posła do Parlamentu Europejskiego.

d3j7efj

Aż 12 proc. badanych nie wie, na kogo głosować. Partie i politycy mają już tylko kilka dni, żeby przyciągnąć do siebie tych niezdecydowanych wyborców. A przy aż 60-procentowej deklarowanej frekwencji to spora liczba głosów do zdobycia.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1057 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 18 – 21 maja 2019 roku.

d3j7efj

Podziel się opinią

Share
d3j7efj
d3j7efj