ycipk-23bthi

TYLKO W WP. Wybory do Parlamentu Europejskiego. Prawo i Sprawiedliwość z największym poparciem (Badanie)

Do wyborów do Parlamentu Europejskiego, pozostało nieco ponad tydzień. Z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że wygrałby je PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Liderzy PiS podczas konwencji partii w Szczecinie. 12 maja 2019 roku.
Liderzy PiS podczas konwencji partii w Szczecinie. 12 maja 2019 roku. (East News, Fot: Marek Szandurski)
ycipk-23bthi

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego oscyluje w Polsce wokół 30 proc.

Według badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę (rzeczywisty termin to 26 maja 2019 roku), do urn poszłoby 58 proc. uprawnionych do głosowania.

WP.PL
Podziel się
ycipk-23bthi

To byłby rekord wyborów europejskich w Polsce, a równocześnie jeden z najwyższych wyników po 1989 roku. Lepiej było w pięciu wyborach prezydenckich (około 60 proc.), dwukrotnie w parlamentarnych (1989 i 2007 rok) oraz samorządowych (2018 rok).

W naszym badaniu, na nieco ponad tydzień przed wyborami, najwięcej głosów – 36 proc. - zyskałoby Prawo i Sprawiedliwość ze swoimi koalicjantami (Solidarna Polska i Porozumienie).

Na Koalicję Europejską (Platforma Obywatelska, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni) zagłosowałoby 32 proc. Polaków.
Swoich przedstawicieli w PE miałaby również Wiosna (10 proc. głosów) i Kukiz’15 (5 proc.).

ycipk-23bthi
WP.PL
Podziel się

Pozostałe koalicje nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Nasze badanie przeprowadzone było w czasie, gdy dopiero zaczynała się dyskusja wywołana przez film Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" o wykorzystywaniu nieletnich przez niektórych duchownych i tuszowaniu spraw przez hierarchów Kościoła. Czy będzie miała ona wpływ na poparcie dla partii, przekonamy się w kolejnym przedwyborczym sondażu.

ycipk-23bthi

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariada. Próba ogólnopolska licząca N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 10-13 maja 2019 roku.

Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-23bthi

ycipk-23bthi
ycipk-23bthi