Trwa ładowanie...

TYLKO W WP. Wybory do Parlamentu Europejskiego. Prawo i Sprawiedliwość z największym poparciem (Badanie)

Do wyborów do Parlamentu Europejskiego, pozostało nieco ponad tydzień. Z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że wygrałby je PiS.

TYLKO W WP. Wybory do Parlamentu Europejskiego. Prawo i Sprawiedliwość z największym poparciem (Badanie)Źródło: East News, fot: Marek Szandurski
duv19ul
duv19ul

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego oscyluje w Polsce wokół 30 proc.

Według badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę (rzeczywisty termin to 26 maja 2019 roku), do urn poszłoby 58 proc. uprawnionych do głosowania.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

To byłby rekord wyborów europejskich w Polsce, a równocześnie jeden z najwyższych wyników po 1989 roku. Lepiej było w pięciu wyborach prezydenckich (około 60 proc.), dwukrotnie w parlamentarnych (1989 i 2007 rok) oraz samorządowych (2018 rok).

W naszym badaniu, na nieco ponad tydzień przed wyborami, najwięcej głosów – 36 proc. - zyskałoby Prawo i Sprawiedliwość ze swoimi koalicjantami (Solidarna Polska i Porozumienie).

duv19ul

Na Koalicję Europejską (Platforma Obywatelska, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni) zagłosowałoby 32 proc. Polaków.
Swoich przedstawicieli w PE miałaby również Wiosna (10 proc. głosów) i Kukiz’15 (5 proc.).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Pozostałe koalicje nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Nasze badanie przeprowadzone było w czasie, gdy dopiero zaczynała się dyskusja wywołana przez film Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" o wykorzystywaniu nieletnich przez niektórych duchownych i tuszowaniu spraw przez hierarchów Kościoła. Czy będzie miała ona wpływ na poparcie dla partii, przekonamy się w kolejnym przedwyborczym sondażu.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariada. Próba ogólnopolska licząca N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 10-13 maja 2019 roku.

duv19ul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duv19ul