Trwa ładowanie...

Odnaleziono zaginione dzienniki Himmlera

• W Rosji znaleziono uważane za zaginione dzienniki Heinricha Himmlera, szefa SS
• Planowane jest wydanie zapisków z komentarzami historyków

Share
Odnaleziono zaginione dzienniki HimmleraŹródło: Wikimedia Commons, fot: Heinrich Himmler podczas wizytacji obozu koncentracyjnego w Dachau, 1936 r.
d495gri

W Centralnym Archiwum Ministerstwa Obrony w Podolsku pod Moskwą znaleziono uważane za zaginione dzienniki szefa SS Heinricha Himmlera. Zapiski, datowane na lata 1938, 1943 i 1944, są przygotowane do publikacji z komentarzami historyków.

Na ponad tysiącu stron Himmler opisuje swoje codzienne życie. Fragmenty dzienników publikuje niemiecki tabloid "Bild".

Jednego dnia Himmler napisał, że przed zleceniem rozstrzelania 10 Polaków miał masaż. Wspominał też - jak to ujął - smaczny posiłek zjedzony w obozie w Buchenwaldzie.

d495gri

Dzienniki są przygotowywane do publikacji w przyszłym roku; mają być opatrzone komentarzami historyków z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Moskwie.

Historycy badali wcześniej dzienniki Himmlera z lat 1941, 1942 i 1945, ale byli nieświadomi istnienia tych niedawno odnalezionych.

Himmler, jeden z najważniejszych hitlerowskich przywódców i zbrodniarzy wojennych, odegrał główną rolę w tworzeniu aparatu terroru w krajach okupowanych i przeprowadzeniu zagłady Żydów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d495gri

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d495gri
d495gri