Trwa ładowanie...
d2rq1tn

Od aktora, po prezydenta stolicy. Kim jest Rafał Trzaskowski? [ŻYCIORYS]

W młodości grał w serialu młodzieżowym, pomagał Solidarności roznosić ulotki, uczył angielskiego i doradzał europosłom PO. Jego ojcem był legendarny muzyk jazzowy. Choć urodził się w stolicy, ma również silne związki z Krakowem. Co lubi, jak spędza wolny czas, kim jest Rafał Trzaskowski - kandydat na prezydenta Polski?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafał Trzaskowski dzisiaj i w wieku ośmiu lat na planie serialu "Nasze podwórko".
Rafał Trzaskowski dzisiaj i w wieku ośmiu lat na planie serialu "Nasze podwórko". (East News)
d2rq1tn

Rafał Trzaskowski to urodzony warszawiak. Na świat przyszedł na Powiślu, 17 stycznia 1972 roku, czyli pięć miesięcy przed jego obecnym konkurentem w wyścigu o fotel prezydenta - Andrzejem Dudą. Od dzieciństwa wychowywał się w atmosferze artystycznego domu, którego głową był zmarły w 1998 r. pionier muzyki jazzowej w Polsce, pianista i kompozytor Andrzej Trzaskowski. Jego rodzice poznali się pod koniec lat 50. w Krakowie. Matka późniejszego prezydenta stolicy prowadziła wtedy bar w słynnej "Piwnicy pod Baranami". Jej pierwszym mężem był inżynier Marian Ferster i to właśnie z tego związku przyszedł na świat przyrodni brat Rafała Trzaskowskiego - Piotr, późniejszy dyrektor "Piwnicy".

Jazz i plan filmowy

Andrzej i Teresa pobrali się w 1958 r., we wspólnej uroczystości cywilnej zorganizowanej z inną legendą jazzu i twórcą muzyki m.in. do "Dziecka Rosemary" - Krzysztofem Komedą, który poślubił swoją późniejszą menadżerkę, Zofię Trzcińską. Rodzice Teresy Trzaskowskiej mieszkali w Warszawie, gdzie prowadzili sklep z antykami, dlatego przeprowadzka z Krakowa nie była dla niej kłopotliwa. W 2018 r. w toku kampanii samorządowej pojawiły się jednak zarzuty dotyczące współpracy matki Rafała Trzaskowskiego z Służbą Bezpieczeństwa. - Teresa Trzaskowska, matka kandydata na fotel prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, była tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Justyna, wynika z akt IPN - napisała "Gazeta Polska". Matka prezydenta zmarła w 2019 roku. On sam swój dom rodzinny wspomina jako kreatywny i otwarty. Jego pradziadek, Bronisław, był znanym językoznawcą, pedagogiem i twórcą pierwszych szkół żeńskich na terenach porozbiorowej Rzeczpospolitej.

d2rq1tn

Mało kto dzisiaj pamięta, że prezydent Warszawy, podobnie jak bracia Kaczyńscy, miał w dzieciństwie epizod aktorski. W wieku ośmiu lat w 1980 r. zagrał w serialu młodzieżowym "Nasze podwórko". W pięcioodcinkowej produkcji wystąpił u boku m.in. Andrzeja Zaorskiego, Bożeny Dykiel, Witolda Pyrkosza i Laury Łącz. Rola pomysłowego urwisa była jednak pierwszą i ostatnią w krótkiej karierze. Jak przyznał w wywiadzie dla "Dziennika Polskiego", praca na planie filmowym była zbyt wyczerpująca. - Wstawanie o szóstej rano, żmudne, długie zdjęcia, powtórki ujęć. Koszmar - wyznał. Właśnie z tego powodu odrzucił po konsultacji z rodzicami późniejszą propozycję zagrania w hitowej "Akademii Pana Kleksa" z Piotrem Fronczewskim.

Liceum, Niespodzianka i kolegium w Natolinie

Swoją edukację licealną Trzaskowski ukończył w 1990 r. w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja, jednej z najstarszych szkół średnich stolicy, zlokalizowaną vis a vis Ogrodu Saskiego. To również w liceum - jak później wielokrotnie wspominał - pierwszy raz zetknął się z polityką, w tym z relacjami międzynarodowymi. W 1989 r. rozpoczął swój wolontariat w słynnym biurze Solidarności - Niespodziance, kierowanej przez Jana Lityńskiego. - Sprzątaliśmy, rozwieszaliśmy plakaty, rozdawaliśmy pierwsze wydanie "Gazety Wyborczej". Okazało się, że przydał się angielski. Kiedy przychodzili zachodni politycy, dziennikarze, czy jak przyjechał Stevie Wonder, robiłem za tłumacza - wspominał po latach Rafał Trzaskowski, również na łamach "Gazety". Właśnie wtedy miał okazję rozmawiać z wieloma zagranicznymi politykami i dziennikarzami, co pomogło mu szlifować angielski.

Jedno z takich spotkań zaowocowało drugim stypendium zagranicznym (pierwsze odbył w Australii w 1987 r.), które umożliwiło młodemu wtedy chłopakowi podróż do Stanów Zjednoczonych i zdanie matury w Cranbrook-Kingswood High School w stanie Michigan. Właśnie wtedy Trzaskowski zdecydował, że naukowo chce iść w kierunku polityki i języków obcych, w latach 1991-1996 kończąc anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a po niej kontynuował studia na fakultecie stosunków międzynarodowych. Trzaskowski ukończył również Kolegium Europejskie w Natolinie (tutaj kłania się jego słynny i wielokrotnie parodiowany wpis Facebookowy o zajęciach z prof. Bronisławem Geremkiem).

d2rq1tn

W roku 1996 uzyskał stypendium Uniwersytetu w Oksfordzie, a sześć lat później Instytutu Unii Europejskiej do spraw Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu. W 2004 r. obronił doktorat na swojej alma mater. Tematyka pracy dotyczyła "Dynamiki reform systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej", w tym samym czasie równocześnie wykładał w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i Collegium Civitas.

Rodzina i Unia Europejska

To właśnie podczas studiów europejskich w Natolinie, Rafał Trzaskowski poznał swoją obecną - odgrywającą coraz ważniejszą rolę w kampanii żonę Małgorzatę - absolwentkę Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Pobrali się po pięciu latach bycia parą w 2002 roku, a w 2004 i 2009 doczekali się dwójki dzieci - Stanisława i Aleksandry. Małgorzata Trzaskowska pracowała od 2007 r. w biurze promocji miasta i biurze rozwoju gospodarczego w Warszawskim Ratuszu. Od chwili, w której Rafał Trzaskowski przejął rolę prezydenta, przebywa na bezpłatnym urlopie.

Zanim na trwałe wszedł w politykę partyjną, Trzaskowski pracował jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz oraz doradca sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej, Jacka Saryusz-Wolskiego, byłego wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, obecnie posła współpracującego z PiS. W latach 2004-2009, idąc w kierunku unijnym, obecny prezydent stolicy doradzał delegacji PO w Europarlamencie, w latach 2009-2013 samemu pełniąc funkcję eurodeputowanego, zaangażowanego w komisje Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz konstytucyjną.

d2rq1tn

Dwukrotny minister, prezydent Warszawy

Już po wygaśnięciu mandatu europoselskiego Rafał Trzaskowski dwukrotnie pełnił funkcje ministerialne - najpierw w 2013 w rządzie Donalda Tuska odpowiadał za urząd administracji i cyfryzacji, a w 2014 w gabinecie Ewy Kopacz został wiceministrem spraw zagranicznych ds. relacji z Unią Europejską.

Do Krakowa śladami rodziców wrócił symbolicznie w 2015 r., gdzie startował w wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca z list Platformy Obywatelskiej. Przez dwa następne lata Trzaskowski piął się w strukturach partii (Zarząd Krajowy) oraz Europejskiej Partii Ludowej, której został przewodniczącym. W październiku 2018 wygrał z Patrykiem Jakim i został prezydentem Warszawy.

W wolnym czasie Rafał Trzaskowski kolekcjonuje książki - jak twierdzi, jego księgozbiór liczy 12 tys. tomów. Z ciekawostek - przeczytał tylko pierwszy tom Harry'ego Pottera i nie sięgnął po dalsze, ponieważ "książka go znudziła". Podobnie jak prezydent Andrzej Duda, uwielbia jeździć na nartach, regularnie lata z rodziną w Alpy. W domu na Kabatach rodzina Trzaskowskich opiekuje się buldogiem francuskim Bąblem. Rafał Trzaskowski włada francuskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim i rosyjskim. W 2020 roku kandyduje na stanowisko prezydenta Polski.

W niedzielę na WP Opinie sylwetka i życiorys obecnego prezydenta, Andrzeja Dudy.

Marcin Makowski dla WP Opinie

d2rq1tn

Podziel się opinią

Share
d2rq1tn
d2rq1tn