Trwa ładowanie...

Marcin Makowski: Prezydent Duda nie podjął jeszcze decyzji ws. wet ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości

Prezydent nie podjął w tej chwili żadnej wiążącej decyzji, dotyczącej kolejnych wet projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Obecne poprawki Prawa i Sprawiedliwości niczego nie przesądzają. Andrzej Duda najpierw musi się zapoznać ze wszystkimi zmianami. Mówienie, że weta są pewne, to nadużycie - przekonuje w rozmowie z WP bliski współpracownik prezydenta. Tym samym rozwiewa spekulacje portalu Fakt24.pl, który w środę po południu poinformował, że jeżeli poprawki nie zostaną zmienione, “będą weta prezydenta!”.

Marcin Makowski: Prezydent Duda nie podjął jeszcze decyzji ws. wet ustaw reformujących wymiar sprawiedliwościŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d3fiyn9
d3fiyn9

Prace nad prezydenckimi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa rozpatrywane są obecnie podczas prac sejmowej komisji sprawiedliwości. Choć z informacji, które docierały do mediów po serii spotkań na linii Jarosław Kaczyński - Andrzej Duda można było wywnioskować, że kompromis został osiągnięty, liczne poprawki zgłoszone przez posłów Prawa i Sprawiedliwości podważają tę wersję wydarzeń.

Ziobro wraca do gry?

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian z punktu widzenia Pałacu Prezydenckiego może być ta, która zakłada, że kandydatów na sędziów KRS może składać nie tylko grupa 25 sędziów i 2000 obywateli, ale również 25 prokuratorów. Nietrudno sobie wyobrazić, że oznacza to realny wpływ na obsadę tych stanowisk przez prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobrę. Prezydenckie projekty ustaw miały ograniczyć jego wpływy, o których doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska mówiła, że “przypominają jej najgorsze czasy w naszych dziejach”.

"Decyzji o wetach jeszcze nie ma"

Choć jak podaje portal Fakt24.pl, powołująć się na źródła w Pałacu - gdy ustawy wyjdą z prac komisji w obecnym kształcie "takie projekty prezydent znów zawetuje!" - nie ma jeszcze żadnej decyzji Andrzeja Dudy, co do ewentualnych dalszych losów ustaw z poprawkami Prawa i Sprawiedliwości. - To zdecydowane nadużycie. Prezydent przebywa w tej chwili w Wietnamie, śledzi prace komisji, ale żadnej nieodwracalnej decyzji nie podjął. Nie zapowiedział weta na tym etapie procesu legislacyjnego. Mówienie, że klamka zapadła i pałac kolejny raz odrzuci ustawy, rozmija się z prawdą - mówi w rozmowie z WP bliski współpracownik prezydenta Dudy.

Jak przekonuje, o ewentualnych decyzjach będzie można mówić dopiero, gdy dostępne będą wszystkie poprawki. - Jeśli zmiany w projektach naruszają najważniejsze zapisy projektu Andrzeja Dudy, to faktycznie weto będzie brane pod uwagę, ale do tego jeszcze daleka droga - twierdzi nasz rozmówca.

W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej wersję Wirtualnej Polski potwierdza również Zofia Romaszewska. "Na razie nie ma mowy o kolejnych wetach prezydenta do przepisów dotyczących sądownictwa. Zależy co będzie się działo, diabeł tkwi w szczegółach" - twierdzi doradczyni prezydenta, cytowana na Twitterze przez rzecznik Klubu Parlamentarnego PiS, Beatę Mazurek.

Marcin Makowski dla WP Opinie

d3fiyn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fiyn9