Trwa ładowanie...

Marcin Makowski: Potwierdzają się doniesienia WP. W KOD doszło do rozłamu. Jest nowy ruch

Już w piątek Wirtualna Polska jako pierwsza i jedyna opisała działalność Komitetu Społecznego ”Odnowa”, który miał posłużyć jako plan B na wypadek przegrania przez Mateusza Kijowskiego wyborów na przewodniczącego Komitetu Obrony Demokracji. Ostatecznie z sobotnich wyborów Kijowski się wycofał, a ”Odnowa” postanowiła ogłosić swoją secesję. Tym samym potwierdził się nasz scenariusz. Co z niego wynika?

Marcin Makowski: Potwierdzają się doniesienia WP. W KOD doszło do rozłamu. Jest nowy ruchŹródło: PAP
d3wgtzb
d3wgtzb

Sobotnie wybory na przewodniczącego Komitetu Obrony Demokracji okazały się dla Mateusza Kijowskiego i jego ludzi z KOD Mazowsze totalną klęską. Po publikowaniu przez ”Rzeczpospolitą” ustaleń sprawozdania finansowego Zarządu Głównego, z którego wynikało, że Kijowski nie wykonał żadnej z usług na które wystawił 6 faktur, na zjeździe delegatów doszło do burzliwej dyskusji. Ostatecznie mając świadomość, że ze względu na zdecydowaną mniejszość z ogólnopolskich strukturach nie ma szans na wygraną, Mateusz Kijowski na godzinę przed głosowaniem postanowił wycofać się z wyborów. Tym samym jedynym kandydatem został 69-letni Krzysztof Łoziński, były działacz KOR i Solidarności. W tajnym głosowaniu jego kandydaturę poparło 130 delegatów, 28 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosów. Równocześnie do nowego zarządu KOD nie dostała się żadna z osób, do tej pory utożsamianych ze środowiskiem lojalnym wobec Kijowskiego.

Potwierdził się natomiast scenariusz, o którym Wirtualna Polska już w piątek pisała jako pierwsza. Powołana przez szefową Staży KOD Mazowsze organizacja ”Odnowa”, stała się planem B i osobnym ruchem, który zbierze wszystkich byłych członków KOD skonfliktowanych z nowym liderem. ”Stało się. 27 maja 2017 roku Stowarzyszenie KOD wkroczyło, naszym zdaniem, na ścieżkę przekształcenia się w partię polityczną. Budzi to nasz głęboki sprzeciw. Wywodzimy się z Komitetu Obrony Demokracji, od początku jego istnienia budowaliśmy jego markę, struktury i kapitał społeczny. Nie możemy przyglądać się biernie niszczeniu dorobku naszego i dziesiątek tysięcy zaangażowanych w ten ruch społeczny obywateli Rzeczpospolitej Polskiej” – napisano chwilę po wyborach na oficjalnym profilu Facebookowym ”Odnowy”.

Jak podają jego członkowie, w 29 maja zawiążą komitet organizacyjny nowego stowarzyszenia, którego cele będą zbieżne z KOD, ale będą realizowane niezależnie od jego władz. ”Zapraszamy tych, którym nie odpowiada kierunek, w którym podąża KOD – działajcie z nami. KOD Mazowsze pozostanie bliski naszemu sercu – mamy nadzieję na wiele wspólnych, spektakularnych działań i protestów” – zadeklarowali byli działacze Komitetu Obrony Demokracji blisko związani z Mateuszem Kijowskim. Na 4 czerwca zgłosili oni zbiórkę publiczną podczas protestu pod Trybunałem Konstytucyjnym, tym samym rozpoczynając tworzenie swojej samodzielności finansowej. Jeszcze w piątek w rozmowie z WP jeden z twórców ”Odnowy” Paweł Barański zapewniał, że Komitet Społeczny nie ma zamiaru odłączyć się od KOD-u.

Marcin Makowski dla WP Opinie

d3wgtzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wgtzb