Trwa ładowanie...
dpj0ek8

Marcin Makowski: Minister edukacji Izraela przylatuje do Polski. Spotka się m.in. ze studentami i Gowinem

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, 7 lutego w Warszawie odbędzie się wizyta izraelskiego ministra edukacji, Naftaliego Bennetta. Przewidziane jest wystąpienia dla polskich studentów i rozmowy z wicepremierem Jarosławem Gowinem. To próba załagodzenia kryzysu polsko-izraelskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jair Lapid oraz Naftali Bennett (po prawej). Minister edukacji Izraela w środę 7 lutego odwiedzi Polskę
Jair Lapid oraz Naftali Bennett (po prawej). Minister edukacji Izraela w środę 7 lutego odwiedzi Polskę (Getty Images)
dpj0ek8

Po spotkaniu z polskimi i zagranicznymi dziennikarzami w Muzeum Im. Rodziny Ulmów w Markowej 2 lutego, oraz po spotkaniu z premiera Morawieckiego izraelskimi dziennikarzami zaplanowanym na 5 lutego, w najbliższych dniach kolejny akt ”medialnej kontrofensywy” rządu, oraz dialogu dyplomatycznego na linii Polska-Izrael.

Według źródeł Wirtualnej Polski, już w środę do Warszawy przyleci izraelski minister edukacji oraz szef Ministerstwa ds. Jerozolimy i diaspory, Naftali Bennett. Informację tę potwierdza również biuro prasowe ministra Naftaliego.

W planie oficjalnej wizyty uwzględniono spotkanie z wicepremierem oraz ministrem edukacji i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, a także wykład dla polskich studentów, podczas którego izraelski polityk przedstawi uwagi swojego rządu wobec nowelizacji ustawy o IPN.

dpj0ek8

Oprócz rozmowy z wicepremierem Gowinem, Bennett weźmie również udział w dwustronnej dyskusji z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz polskimi parlamentarzystami.

Według relacji izraelskich mediów, słowa, które wygłosi izraelski minister edukacji nie będą dla Polski korzystne z perspektywy dyplomatycznej. ”Jestem zdeterminowany aby powiedzieć to, co historia już zdążyła udowodnić - mianowicie, że Polacy mają udokumentowany udział w mordowaniu Żydów podczas Holokaustu. Lecę do Polski powiedzieć prawdę, tam gdzie ona się dokonała, i nie będzie to zależało od żadnego uchwalonego prawa” - stwierdził Bennett w komunikacie prasowym ministerstwa edukacji Izraela.

Jak dodał: ”Wierzę, że konflikt z polskim rządem powinien być rozwiązany na drodze dialogu, a nie na drodze wymieniania się doświadczeniami w mediach, dlatego właśnie spotkam się ze studentami oraz czołowymi przedstawicielami rządu. Moje przesłanie jest jasne: przeszłości nie da się napisać na nowo, ale przyszłość napiszemy razem” - stwierdził minister.

W środę uda się on również do Muzeum Powstania Warszawskiego, na teren byłego getta warszawskiego, spotka się również z ocalałymi z Holokaustu oraz Sprawiedliwymi, ratującymi Żydów podczas II wojny światowej. Informacje oraz plan wizyty potwierdzają również izraelskie media.

Marcin Makowski dla WP Opinie

dpj0ek8

Podziel się opinią

Share
dpj0ek8
dpj0ek8