Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa nie zamierza przepraszać Jarosława Kaczyńskiego. Polacy: uszanuj wyrok

Lech Wałęsa powinien uszanować wyrok sądu i przeprosić Jarosława Kaczyńskiego – tak uważa 59 proc. Polaków, ankietowanych w badaniu na panelu Ariadna. Co czwarta osoba ocenia, że nie powinien tego robić. Były prezydent nie zamierza wykonywać wyroku i rozważa skierowanie sprawy do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Lech Wałęsa nie zamierza przepraszać Jarosława Kaczyńskiego. Polacy: uszanuj wyrokŹródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d36m3b4
d36m3b4

Zgodnie z wyrokiem gdańskiego Sądu Okręgowego Lech Wałęsa ma złożyć oświadczenie, w którym przeprasza Jarosława Kaczyńskiego za formułowanie wobec niego zarzutów, że Kaczyński polecił nakazać lądowanie samolotu zmierzającego z polską delegacją do Smoleńska, czym doprowadził do katastrofy, po czym zmierzał do przerzucenia odpowiedzialności na inne osoby.

59 proc. ankietowanych w panelu Ariadny uważa, że były prezydent powinien uszanować wyrok sądu i przeprosić. 25 proc. jednak ocenia, że jeśli Wałęsa naprawdę wierzy w winę Kaczyńskiego, to nie powinien wykonywać wyroku. 16 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Co ciekawe, 23 proc. badanych Polaków jest zdania, że Lech Wałęsa, nie mając żadnych dowodów, miał prawo twierdzić publicznie, że Jarosław Kaczyński przyczynił się do katastrofy smoleńskiej. 59 proc. ankietowanych uważa, że nie powinien tego robić.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Gdański sąd uznał, że oskarżenia byłego prezydenta pod adresem prezesa PiS są "konkretne i poważne" i jako takie powinny "być oparte na poważnych i konkretnych podstawach, nie zaś na przypuszczeniach i subiektywnych odczuciach". Zgodnie z wyrokiem, Wałęsa musi przeprosić Kaczyńskiego. Bliski współpracownik byłego prezydenta tuz po ogłoszeniu werdyktu sądu oświadczył, że do tego nie dojdzie. "To pana Prezydenta Lecha Wałęsę mają przeprosić" – napisał na Twitterze Mirosław Szczerba. Zapowiedział też, że Wałęsa odwoła się od wyroku do Strasburga.

d36m3b4

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 7-10 grudnia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1050). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Ciało bez krwi. Makabryczne rozwiązanie zagadki.

d36m3b4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36m3b4