Trwa ładowanie...
d2jqdy5

Lech Wałęsa nie zamierza przepraszać Jarosława Kaczyńskiego. Polacy: uszanuj wyrok

Lech Wałęsa powinien uszanować wyrok sądu i przeprosić Jarosława Kaczyńskiego – tak uważa 59 proc. Polaków, ankietowanych w badaniu na panelu Ariadna. Co czwarta osoba ocenia, że nie powinien tego robić. Były prezydent nie zamierza wykonywać wyroku i rozważa skierowanie sprawy do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Wałęsa i Jarosław Kaczyński w sądzie
Lech Wałęsa i Jarosław Kaczyński w sądzie (PAP, Fot: Adam Warżawa)
d2jqdy5

Zgodnie z wyrokiem gdańskiego Sądu Okręgowego Lech Wałęsa ma złożyć oświadczenie, w którym przeprasza Jarosława Kaczyńskiego za formułowanie wobec niego zarzutów, że Kaczyński polecił nakazać lądowanie samolotu zmierzającego z polską delegacją do Smoleńska, czym doprowadził do katastrofy, po czym zmierzał do przerzucenia odpowiedzialności na inne osoby.

59 proc. ankietowanych w panelu Ariadny uważa, że były prezydent powinien uszanować wyrok sądu i przeprosić. 25 proc. jednak ocenia, że jeśli Wałęsa naprawdę wierzy w winę Kaczyńskiego, to nie powinien wykonywać wyroku. 16 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Co ciekawe, 23 proc. badanych Polaków jest zdania, że Lech Wałęsa, nie mając żadnych dowodów, miał prawo twierdzić publicznie, że Jarosław Kaczyński przyczynił się do katastrofy smoleńskiej. 59 proc. ankietowanych uważa, że nie powinien tego robić.

WP.PL
Podziel się
d2jqdy5

Gdański sąd uznał, że oskarżenia byłego prezydenta pod adresem prezesa PiS są "konkretne i poważne" i jako takie powinny "być oparte na poważnych i konkretnych podstawach, nie zaś na przypuszczeniach i subiektywnych odczuciach". Zgodnie z wyrokiem, Wałęsa musi przeprosić Kaczyńskiego. Bliski współpracownik byłego prezydenta tuz po ogłoszeniu werdyktu sądu oświadczył, że do tego nie dojdzie. "To pana Prezydenta Lecha Wałęsę mają przeprosić" – napisał na Twitterze Mirosław Szczerba. Zapowiedział też, że Wałęsa odwoła się od wyroku do Strasburga.

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 7-10 grudnia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1050). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Ciało bez krwi. Makabryczne rozwiązanie zagadki.

d2jqdy5

Podziel się opinią

Share

d2jqdy5

d2jqdy5
d2jqdy5