Trwa ładowanie...

Kuchciński to kiepski marszałek, ale demokracji nie szkodzi. Sondaż WP

Opozycja podejmie dziś kolejną próbę odwołania Marka Kuchcińskiego. Próbę prawdopodobnie nieskuteczną. Gdyby posłowie PiS wsłuchali się jednak w głosy Polaków, zachowanie laski marszałkowskiej przez Kuchcińskiego nie byłby wcale pewne – wynika z sondażu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.

Kuchciński to kiepski marszałek, ale demokracji nie szkodzi. Sondaż WPŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d4l21hv
d4l21hv

Obejmując urząd, Marek Kuchciński deklarował, że "będzie stał na straży wolności wypowiedzi posłów niezależnie od przynależności partyjnej" oraz zagwarantował "prawo do debaty między obozem rządzącym a opozycją".

Jak twierdzi opozycja, po tych obietnicach nie pozostał już żaden ślad. Gdy posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej lub PSL mówią o Marku Kuchcińskim, używają określenia "białoruskie standardy". Zarzucają politykowi PiS łamanie procedury parlamentarnej poprzez karanie posłów i odbieranie im głosu. Wskazują, że marszałek uniemożliwia zgłaszania wniosków formalnych i zadawania pytań. Wytykają Kuchcińskiemy zbyt częste stosowanie zwrotów: "To nie był wniosek formalny" lub "panie pośle, przywołuję pana do porządku", po których pada: "Dziękuję, ale jeszcze raz proszę o wypowiadanie się w temacie, w innym wypadku będę zmuszony...". Do czego Marek Kuchciński jest zmuszony? Do karania posłów.

A jak działalność Marka Kuchcińskiego postrzegają Polacy? Większość, bo aż 53 proc. ankietowanych nie potrafi ocenić jakim marszałkiem jest poseł z Podkarpacia. 31 proc. ocenia go negatywnie. Zaledwie 16 proc. pracę Kuchcińskiego określa jako pozytywną.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: .

W grudniu 2016 r. głośno było o sprawie wykluczenia posła Michała Szczerby za zwrócenie się do Kuchcińskiego "Panie marszałku kochany". Ostatnio media rozpisywały się o ustawicznych karach finansowych dla Sławomira Nitrasa. Nie umknęło to również ankietowanym. Marszałek Sejmu jest postrzegany jako ten, który lepiej traktuje posłów Zjednoczonej Prawicy.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: .

Marek Kuchciński doprowadził również do wprowadzenia kar dla posłów, którzy zachowują się "niegodnie" poza salą sejmową. Uczestnicy sondażu w większości uważają, że to dobre rozwiązanie. Stosunek: 37 proc. "za", 26 proc. "przeciw".

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: .

Według ankietowanych karanie posłów nie jest przejawem ograniczania demokracji.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: .

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 22-25 czerwca 2018 r. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1060).

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4l21hv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l21hv