Trwa ładowanie...
iran
+1
Agaton Koziński
08-01-2020 13:08

Koziński: Kontrolowany chaos na Bliskim Wschodzie. Tylko czy USA są w stanie go kontrolować? (Opinia)

Jest szansa, że po środowym ostrzale baz amerykańskich napięcie na linii USA-Iran zelżeje. Ale scenariusz, że huku broni na Bliskim Wschodzie będzie jeszcze więcej też nie można wykluczyć.

Koziński: Kontrolowany chaos na Bliskim Wschodzie. Tylko czy USA są w stanie go kontrolować? (Opinia)Źródło: PAP
d2vdgll
d2vdgll

Po ostrzale baz amerykańskich w Iraku natychmiast pojawiły się komentarze w mediach społecznościowych. "Nie chce wojny ani eskalacji konfliktu, ale będzie się bronił przed każdą agresją" – napisał na Twitterze Dżawad Zarif, minister spraw zagranicznych Iranu. "Wszystko jest w porządku. Jak na razie, jest dobrze" – skomentował, też na Twitterze, Donald Trump.

Użycie przez Trumpa Twittera nie dziwi – to w końcu amerykańska technologia. Ale ten sposób komunikacji przez szefa irańskiej dyplomacji jednak zaskakuje. Bo skoro USA to "wielki szatan", to dlaczego korzysta z jego wytworów?

Ale jest w tym jeszcze jedno dno. Korzystanie przez Irańczyków z amerykańskich mediów społecznościowych najlepiej pokazuje supremację USA. Nie tylko w obszarze nowoczesnych technologii – także wojskowych. I wiele wskazuje na to, że to przesądzi o wyniku obecnej eskalacji na Bliskim Wschodzie.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński niezastąpiony? "Gdyby go zabrakło, to wszystko zacznie się sypać"

Wszystkie opcje Iranu

Środowy ranek przyniósł dwie przygnębiające informacje z Bliskiego Wschodu. Pierwsza była wiadomość o wystrzeleniu kilkunastu rakiet na dwie bazy wojskowe USA w Iraku (w Al-Asad i w Ibril). Druga o tragedii ukraińskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się na lotnisku w Teheranie.

Nie ma – póki co przynajmniej – żadnych dowodów, że te zdarzenia były ze sobą powiązane. Ukraińcy zapewniają, że samolot uległ wypadkowi z powodów technicznych. Ale sytuacja z ostrzałem amerykańskich pozycji w Iraku wygląda już groźnie. Jak bardzo?

d2vdgll

Sam epizod – choć spektakularny – pozostanie jedynie epizodem w obecnej układance. Pytanie brzmi: czy epizodem końcowym, czy etapem pośrednim. Pierwsze rozwiązanie jest możliwe, bo spektakularność ataku daje Irańczykom możliwość ogłoszenia, że w ten sposób pomścili śmierć gen. Sulejmaniego. Z kolei Amerykanie nie ponieśli strat (wygląda na to, że nie zginął żaden ich żołnierz), więc też nie mają powodu, żeby odpowiadać.

Ale dziś równie prawdopodobny jest scenariusz, że ta eskalacja jeszcze potrwa. Że wejdziemy w erę nowego chaosu na Bliskim Wschodzie. USA pewnie na taki scenariusz też są przygotowane. Wydaje im się, że nawet nad tym chaosem zdołają zachować kontrolę.

Bo też opcje Iranu są ograniczone. Owszem, mogą atakować amerykańskie cele w regionie, próbować zaszkodzić ich sojusznikom, czy nawet utrudniać transport surowców przez Zatokę Perską. Ale te działania Ameryce poważnie nie zagrożą. Nawet utrudnienia w transporcie ropy – bo USA pod względem energetycznym są już właściwie samowystarczalne. Ucierpią co najwyżej ich ambasady, bazy wojskowe czy współpracownicy regionalni.

d2vdgll

Cień meteoru

Pisanie jednak, że o obecnym zamieszaniu wiemy już wszystko, byłoby arogancją graniczącą z głupotą. Bo weszliśmy w fazę wojenną. Eskalacja jest na bardzo niskim poziomie, ale jednak broń się odzywa. A w takich sytuacjach zawsze istnieje ryzyko, że wszystko się wymknie spod kontroli. Z prostej przyczyny: wojny, nawet najbardziej ograniczonej, nie da się w 100 procentach kontrolować.

W dodatku nie wszystko o Iranie wiemy. Nie mamy na przykład pewności, czy nie jest on w stanie zaatakować bezpośrednio terytorium USA. Wiadomo, że ten kraj prowadzi prace nad rakietami Shahab-6 ("shahab" po persku oznacza kometę), które według założeń byłyby zdolne dolecieć do Ameryki, uderzyć w tamtejsze cele.

Teheran raczej tych rakiet nie ma – świadczyć o tym może choćby fakt, że Amerykanie bardzo opóźnili budowę tarczy antyrakietowej. Jej element w Polsce miał być gotowy rok temu, będzie najwcześniej za rok. Ale jeśli źle oszacowali możliwości Iranu? Tu zawsze pozostaje niepewność.

d2vdgll

Premier Izraela Benjamin Netanjahu mówił, że Teheran taką broń posiada. A atak rakietowy na USA byłby casus belli w pełnym tego zwrotu znaczeniu. Wtedy byśmy od razu przestali pisać o epizodach, słowo "wojna" znalazłoby się na wszystkich nagłówkach.

"Meteor" (jednak bardzo mało prawdopodobny) nad USA to jeden ze scenariuszy. Drugi – że sytuację w Iranie spróbuje wykorzystać jakiś duży gracz po to, by uwikłać Stany Zjednoczone w niepotrzebną wojnę. Rosja albo (co jeszcze bardziej możliwe) Chiny mogą uznać, że w tego typu konflikcie Stany Zjednoczone ugrzęzną, będą tracić na nie siły i środki. Wtedy byśmy stali się świadkami wojny, jaką obserwowaliśmy w latach 60. i 70. w Wietnamie – lub w latach 80. w Afganistanie.

W takiej sytuacji kontrola nad chaosem, którą teraz zdają się mieć Amerykanie, okazałaby się równie odporna na rzeczywistość jak bańka mydlana jest odporna na zderzenie z gałęzią. W takim przypadku nawet ogromna przewaga techniczna USA niewiele jej pomoże. I właśnie ewolucja obecnej sytuacji w tym kierunku jest dla wszystkich najgroźniejsza. W tym także dla Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vdgll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vdgll

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj