Trwa ładowanie...
djja3dm

Koronawirus w Polsce? "Epidemia może zaszkodzić rządzącym" [OPINIA]

Nie wszyscy w obozie władzy są przekonani, że problem koronawirusa w Polsce – delikatnie rzecz ujmując – pomoże rządzącym w trwającej kampanii wyborczej. Nawet z powodów logistycznych: według informacji WP, sztab prezydenta Andrzeja Dudy prowadzi intensywne rozmowy na temat możliwości organizacji spotkań wyborczych głowy państwa w kolejnych tygodniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda w Sejmie.
Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda w Sejmie. (PAP, Fot: Paweł Supernak)
djja3dm

Niektórzy w PiS twierdzą również, że przebieg nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu zwołanego z inicjatywy prezydenta nie poszedł po myśli Andrzeja Dudy i jego sztabu.

Poniedziałek.
Polityk PiS w Sejmie rano: – Czy coś szczególnego się wydarzy? Przyjmiemy ustawę i już. Bez większego zamieszania.

Polityk PiS w Sejmie po południu: – Jednak się trochę po nas "przejechali". Bo daliśmy im okazję.

djja3dm

Koronawirus w Sejmie. Nietęga mina prezydenta

Mowa oczywiście o opozycji i jej zachowaniu podczas sejmowej debaty o koronawirusie. Po tym, jak informację w tej sprawie przedstawił w poniedziałek rano minister zdrowia, liderzy partii opozycyjnych – w tym kandydaci na prezydenta – krytykowali PiS za zbyt późne działania w sprawie walki z koronawirusem.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus w Polsce? Rząd i opozycja uzgodniły na komisji specjalną ustawę. "Tutaj nie chodzi o to, kto wygra"

Opozycja dostała pole do popisu. I sporo czasu – obrady Sejmu trwały cały dzień. Przez kilka godzin przysłuchiwał się im sam prezydent, z którego inicjatywy Sejm został zwołany.

djja3dm

Andrzej Duda minę miał nietęgą. Siłą rzeczy to na nim skupiała się krytyka, bo politycy opozycji zorganizowali na sali plenarnej coś w rodzaju "wiecu wyborczego". Na mównicę sejmową wychodzili kolejni kandydaci na prezydenta – Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak – i w stosunkowo wyważony, acz dotkliwy sposób recenzowali działania rządzących.

Dostało się prezydentowi. To jego opozycja oskarżyła o to, że "na koronawirusie robi sobie kampanię wyborczą". Mimo że to PO jako pierwsza – na czele z kandydatką tej partii na prezydenta – snuła absurdalne teorie spiskowe o tym, że rzekomo rząd ukrywa przypadki tej choroby w Polsce.

– W ten sposób nagłośnili konwencję wyborczą Kidawy-Błońskiej. Zrobili to wyjątkowo cynicznie, ale skutecznie – mówili nam potem politycy PiS.

Kilku polityków PiS powiedziało nam w Sejmie w poniedziałek, że specustawa rządu ws. koronawirusa powinna była zostać przyjęta – dlatego zwołanie posiedzenia Sejmu było zasadne. Ale już sam przebieg obrad korzystny dla rządzących nie był.

djja3dm

Polityk PiS: – W pewnym momencie nawet wicemarszałek Kidawa-Błońska przejęła prowadzenie obrad. Cała uwaga, a transmitowały to wszystkie telewizje, była skupiona na niej. A prezydent, milczący, siedział na galerii. Źle to wyglądało, w końcu obrady musiał "przejąć" z rąk Kidawy wicemarszałek i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

– Jedyne plusy po naszej stronie? Wystąpienia premiera, ministra zdrowia i świetna robota Michała Dworczyka [szefa KPRM], dzięki któremu cała opozycja przyjęła ustawę rządu. Rząd na tym nie stracił, stracił wizerunkowo prezydent – mówi jeden z polityków PiS.

Koronawirus. Kłopot sztabu

Inni posłowie zwracali nam w Sejmie uwagę, że na spotkaniach wyborczych i na ulicach właściwie tylko temat koronowirusa ogniskuje dziś większą uwagę.

djja3dm

Kilku polityków w kuluarach przypomniało niefortunną i podobno źle przyjętą w PiS wypowiedź minister Jadwigi Emilewicz, która kilka dni temu powiedziała, że "koronawirus może być szansą dla polskich przedsiębiorców" (Emilewicz wyjaśniła, że o polskie produkty i usługi pytają inwestorzy, którzy dotąd korzystali z dostawców z Chin).

– Jak można dziś takie rzeczy opowiadać? – dziwi się poseł PiS.

Inny – pracujący przy kampanii Andrzeja Dudy – przyznaje nam, że temat koronawirusa jest podejmowany na posiedzeniach sztabu wyborczego prezydenta. Według informacji WP, są prowadzone rozmowy na temat dalszej możliwości organizowania dużych spotkań wyborczych z udziałem głowy państwa. Zgromadzenia w wielkim tłumie mogą być nazbyt ryzykowne.

Dlatego też termin wyborczej konwencji dotyczącej programu Dudy na razie nie jest ostatecznie ustalony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djja3dm

Podziel się opinią

Share

djja3dm

djja3dm