Trwa ładowanie...
d6wyk6u

"Konstytucja" - tym słowem znieważyć nie sposób. Nasz sondaż

Zakładanie na pomniki koszulek z napisem "Konstytuycja” nie znieważa pomników, choć tak twierdzi szef MSWiA. Nie powinno być też karane. Tak uważa większość uczestników sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich w Białej Podlaskiej
Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich w Białej Podlaskiej (Twitter, Fot: .)
d6wyk6u

Akcja ogólnopolskiego ubierania pomników w koszulki z napisem "Konstytucja" rozpoczęła się w Szczecinie. To tam 28 lipca Łukasz Olejnik, działacz KOD założył koszulkę na pomnik Lecha Kaczyńskiego. Obok napisu „Konstytucja”, dołożył słowo "Jędrek" – chodziło o oczywiście o Andrzeja Dudę.

Polacy słyszeli o akcji i jej powodach

Akcja ma na celu przypominać Polakom, że według dużej części społeczeństwa, PiS całkowicie podporządkował sobie sądownictwo w kraju, a zrobił to łamiąc Ustawę Zasadniczą. Wybór pomnika Lecha Kaczyńskiego był niejako naturalny – śp. prezydent Lech Kaczyński zawsze podkreślał swoje przywiązanie do poszanowania prawa.

d6wyk6u

Łukasz Olejnik szybko znalazł naśladowców i do dziś w całym kraju w koszulki z "Konstytucją” ubrano już dziesiątki, jeśli nie setki pomników. Nie tylko Lecha Kaczyńskiego, ale np. Juliana Tuwima czy Artura Rubinsteina. O poszanowanie prawa "apelował” też Mis Uszatek i gdański Neptun.

O akcji słyszała ponad połowa uczestników naszego sondażu – 62 proc. ankietowanych. W przypadku wyborców PiS i PO było to jeszcze więcej – odpowiednio 69 proc. i 76 proc.

WP.PL
Podziel się

Jeszcze większy odsetek - 70 proc. - respondentów orientuje się, co jest powodem zawiesznia koszulek (w niektóry przypadkach flag) z napisem "Konstytucja".

WP.PL
Podziel się

Pomimo stosunkowo dużej rozpoznawalności akcji i tego, że Polacy orientują się, o co w niej chodzi, to w ocenie są podzieleni. Najwięcej badanych - 39 proc. - nastawiona jest do akcji pozytywnie. 25 proc. ma do niej negatywne nastawienie, a obojętność wyraża 36 proc. uczestników sondażu. Bardziej klarowne jest podejście wyborców PiS i PO. Pierwsi w blisko połowie (49 proc.) mają o wieszaniu koszulek negatywne zdanie, drudzy w większości (56 proc.) pozytywne.

WP.PL
Podziel się

Kary są nieporozumieniem

Już od pierwszej akcji, tej w Szczecinie, policja z niezwykłą intensywnością poszukiwała sprawców "przestępstw", które miałyby polegać na "znieważaniu" pomników (chodziło głownie o te, śp. Lecha Kaczyńskiego). W Białej Podlaskiej policjanci dokonali nawet przeszukania w domu mężczyzny, który powiesił na pomniku baner. Uczestnicy naszego sondażu nie mają wątpliwości - zakładanie koszulek z napisem "Konstytucja" nie znieważa pomników. Tak właśnie sądzi 61 proc. badanych. W tym przypadku występuje duże rozbicie jeśli chodzi o wyborców PiS i PO. Popierający PiS uważają, że doszło do znieważenia (50 proc.), popierający PO, że do znieważenia nie doszło (61 proc.).

WP.PL
Podziel się

Szef MSwiA Joachim Brudziński przyznał, że przeszukanie mieszkania było przesadą, ale dodał również: "(...) powinniśmy pamiętać, że jeżeli nie będzie reakcji na te żałosne "happeningi" dzisiaj, to być może jutro będziemy świadkami niegodnych akcji wobec innych pomników. Np. Jana Pawła II, Bohaterów Getta, Józefa Piłsudskiego".

d6wyk6u

Bez względu na to, jakie będą dalsze formy reakcji policji, to uczestnicy sondażu uważają, że osoby zakładające koszulki z napisem "Konstytucja" nie powinny być karane.

WP.PL
Podziel się

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 10-13 sierpnia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1067). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

d6wyk6u

Podziel się opinią

Share

d6wyk6u

d6wyk6u