ycipk-3tri6a

Kolejne ludzkie szczątki odkryto na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku

Szczątki dwóch kobiet, ok. 10-letniego dziecka i noworodka odkryto w czasie poszukiwania ofiar zbrodni UB, prowadzonych na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku - poinformował prok. Zbigniew Kulikowski z białostockiego oddziału IPN.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni UB, prowadzone na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku. 7 maja odkryto szczątki dwóch kobiet, ok. 10-letniego dziecka i noworodka
Prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni UB, prowadzone na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku. 7 maja odkryto szczątki dwóch kobiet, ok. 10-letniego dziecka i noworodka (PAP, Fot: Artur Reszko)
ycipk-3tri6a

W ocenie specjalistów uczestniczących w tych pracach, jedna z kobiet tam pochowanych była w ciąży - powiedział prokurator. Dodał, że tam, gdzie prowadzone są prace, odkrywane są kolejne miejsca, gdzie zakopywane były zwłoki.

Rozpoczęte w poniedziałek prace, to ciąg dalszy badań archeologicznych przeprowadzonych tam w październiku 2013 roku, które doprowadziły m.in. do odkrycia szkieletów w grobie zbiorowym. Związane są ze śledztwem IPN dotyczącym zbrodni UB na terenie aresztu.

Prokuratorzy białostockiego oddziału Instytutu prowadzą śledztwo dotyczące m.in. zabójstw członków polskich organizacji niepodległościowych, dokonywanych przez funkcjonariuszy UB w latach 1944-56 na terenie białostockiego więzienia (obecnie aresztu śledczego). Niewykluczone jednak, że są tam też pochówki ofiar zbrodni hitlerowskich.

ycipk-3tri6a

Główne prace archeologiczne obejmują teren dawnej chlewni aresztu, której budynek został rozebrany do fundamentów. Wszystkie prace, bo planowane są też podobne poszukiwania w innych miejscach aresztu, mają potrwać cztery tygodnie.

Z odkrywanych szczątków jest pobierany materiał do badań identyfikacyjnych. Zajmują się tym specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

W ramach przeprowadzonych wcześniej poszukiwań (przed pracami w październiku, w lipcu 2013 roku na terenie aresztu prowadzono też badania sondażowe), do badań DNA w placówkach w Białymstoku i Szczecinie przekazano odkryte wówczas szczątki.

Część z nich wciąż jest badana. Przed miesiącem IPN poinformował jednak, że są szanse na identyfikację pierwszej ofiary zbrodni komunistycznych z terenu aresztu. Z jednego z odkrytych tam fragmentów kości uzyskano bowiem profil DNA, który nadaje się do analiz porównawczych.

ycipk-3tri6a

Analizy takie są możliwe, bo Instytut prowadzi też akcję pobierania materiału DNA od bliskich rodzin ofiar zbrodni komunistycznych w regionie. Dotyczy ona głównie ofiar tzw. obławy augustowskiej, ale są też pobierane próbki pod kątem badań szczątków z aresztu i innych miejsc pochówków.

Na razie w bazie znajduje się materiał biologiczny kilkunastu osób, których bliscy mogą być pochowani w areszcie. W sumie jest tam ok. 250 próbek od osób związanych z Białostocczyzną.

Według historyków IPN, teren obecnego Aresztu Śledczego w Białymstoku, czyli dawnego więzienia karno-śledczego przy ul. Kopernika, jest jednym z lepiej udokumentowanych archiwalnie miejsc egzekucji ofiar białostockiego Urzędu Bezpieczeństwa. W ocenie Instytutu, mogą tam spoczywać szczątki od kilkudziesięciu, do ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych. Chodzi o osoby zamordowane na terenie tego więzienia oraz te, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego i tu zostały pochowane.

Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3tri6a

ycipk-3tri6a
ycipk-3tri6a