Trwa ładowanie...
d17gta4

Kaczyński zdecydowanie wygrywa. Najnowszy sondaż WP

To właśnie Jarosław Kaczyński jest osobą, która ma kluczowy wpływ na władzę w kraju. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński nie ma sobie równych
Jarosław Kaczyński nie ma sobie równych (East News, Fot: Jan Bielecki)
d17gta4

Mało któremu Polakowi umknęły wydarzenia związane z rekostrukcją rządu. Na pytanie, "czy znasz choćby ze słyszenia fakt, że niedawno doszło do zmian w polskim rządzie", aż 89 proc. respondentów, odpowiedzialo, że tak. Tylko 11 proc. naszych rodaków nie słyszało o wymianie ministrów.

   WP.PL

Zmiany dokonane przez premiera Mateusza Morawieckiego oceniane są jako zaskakujące i głębokie. Odwołani zostali Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, Andrzej Adamczyk i Henryk Kowalczyk. W rządzie pojawiły się nie tylko nowe nazwiska, lecz także stanowiska, których wcześniej nie było. Zapytaliśmy osoby uczestniczące w sondażu, ile znaczą dla nich zmiany w rządzie. 41 proc. badanych stwierdziła, że dla nich osobiście to ważna sprawa. 38 proc. respondentów nie przykłada do nich większej uwagi. 21 proc. nie ma zdania na ten temat.

   WP.PL

Zobacz też - Kamiński: gołym okiem widać, że usunięci zostali ministrowie, którzy mają najgorsze notowania

Sporo się zmieniło. Co na to Polacy?

d17gta4

Większość badanych (44 proc.) oceniła zmiany w rządzie pozytywnie. Odmiennego zdania jest 22 proc. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało aż 36 proc. Polaków.

   WP.PL

Zapytaliśmy też Polaków, którego ze zdymisjonowanych ministrów będzie im brakowało najbardziej. Okazało się, że najwięcej głosów (15 proc.) dostała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Na drugim miejscu znalazł się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (10 proc. głosów). Na trzeciej pozycji uplasował się minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (3 proc. głosów). Tylko 2 proc. badanych będzie tęsknić za ministrem zdowia Konstantym Radziwiłłem. Na samym końcu listy znalazł się były minister środowiska Jan Szyszko.

   WP.PL

Najwięcej emocji wzbudziło odwołanie ze stanowiska szefa MON. W sieci szybko pojawiła sie teoria, że dymisja Macierewicza to wina prezydenta. Zgodnie z tą narracją Andrzej Duda wymusił na prezesie PiS odejście Macierewicza z rządu, co nie spodobało się szczególnie w środowisku związanym z Radiem Maryja. To odbiło się na popularności prezydenta w sieci.

d17gta4

Kaczyński rządzi z tylnego siedzenia

Na koniec postawiliśmy Polakom pytanie, czy większą władzę w Polsce ma Mateusz Morawiecki czy Jarosław Kaczyński. Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że to prezs PiS rządzi. Mateusz Morawcki dostał zaledwie 10 proc. głosów. Natomiast 29 proc. naszych rodaków nie ma zdania na ten temat.

   WP.PL

Mimo, że szefem rządu został Mateusz Morawiecki, to nie jest wykluczone, że w przyszłości jego miejsce zajmie Kaczyński. Na antenie TVN24 poseł PiS Jacek Sasin stwierdził, że "Jarosław Kaczyński byłby znakomitym premierem". Wskazał, że szef PiS pełnił już tę funkcję i - jego zdaniem - pod względem gospodarczym był to znakomity okres dla Polski.

d17gta4

Także opozycja zgadza się co do tego, że to właśnie prezes PiS, ich największy przeciwnik polityczny, powinien objąć stanowisko premiera RP.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 12-15 stycznia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1048). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

d17gta4

Podziel się opinią

Share

d17gta4

d17gta4