Trwa ładowanie...
djmr74v

Kaczyński sprawuje władzę absolutną. Sondaż dla WP

PiS nie łamał Konstytucji, sądy będą niezależne, a praworządności nic nie zagraża – przekonywał w czwartek wieczorem Jarosław Kaczyński. Z sondażu przeprowadzonego dla WP na panelu Ariadna wynika, że duża część Polaków ma inne zdanie. Uważają również, że prezes PiS sprawuje władzę absolutną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński - według sondażu dla WP władca absolutny
Prezes PiS Jarosław Kaczyński - według sondażu dla WP władca absolutny (Forum, Fot: Adam Chełstowski)
djmr74v

Sejm i Senat uchwaliły w ekspresowym tempie, a prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustaw sądowych. Zmiany dotyczą ustaw o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach i prokuraturze. Zgodnie z uzasadnieniem "zasadniczym celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez KRS w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego SN".

PiS chodziło głównie o obniżenie wymogów dotyczących wyboru I prezesa Sądu Najwyższego, bo wcześniej nijak nie można było wybrać następcy Małgorzaty Gersdorf. Według wielu prawników i konstytucjonalistów jej kadencja upływa dopiero w 2020 roku.

djmr74v

Wieczorem, w kilka godzin po złożeniu podpisu przez prezydenta, w TVP wystąpił nieoczekiwanie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS przekonywał, że głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości jest w jego ocenie niezbędna. Zapewniał również, że PiS działa w zgodzie z Konstytucją, a podporządkowanie sądownictwa rządzącym nie nastąpi.

Opozycja i protestujący podkreślają, że po przejęciu Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych, KRS i Sądu Najwyższego, PiS zniszczył trójpodział władzy w Polsce. Podobnie uważa również duża część uczestników sondażu dla Wirtualnej Polski.
Na pytanie: "Czy w twojej ocenie w Polsce obowiązuje trójpodział władzy, czyli niezależność władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej?”, 40 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ten podział nie istnieje. 23 proc. badanych zgodziło się z tym twierdzeniem. Duża, bo 37 proc. grupa nie potrafiła jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

WP.PL

Uczestnicy sondażu - wbrew temu, co konsekwentnie głosi PiS, nie mają również wątpliwości, że w Polsce doszło do poważnych problemów w zakresie praworządności. O tym, że problem istnieje jest przekonanych, aż 58 proc. ankietowanych.

WP.PL
djmr74v

Jarosławowi Kaczyńskiemu i PiS nie udało się również przekonać Polaków, że za konflikt pomiędzy rządem Zjednoczonej Prawicy, a środowiskiem sędziowskim odpowiada opozycja. Za winnego największa, bo 29 procentowa grupa badanych, wskazuje właśnie rząd. Na opozycję wskazuje 18 proc., a na sędziów 9 proc. Komisję Europejską, która według PiS miesza się w sprawy praworządności w Polsce w sposób nieuprawniony, wybrało 5 proc. ankietowanych.

WP.PL

A co Polacy sądzą o pozycji, którą zajmuje obecnie sam Jarosław Kaczyński. W 2006 roku prezes PiS mówił podczas wiecu w Stoczni Gdańskiej o swojej partii i jej przeciwnikach politycznych: "My jesteśmy tu, gdzie wtedy, oni tam, gdzie stało ZOMO". W 12 lat, które upłynęły od tego wystąpienia zapytaliśmy Polaków: "Czy według ciebie prezes PIS Jarosław Kaczyński sprawuje obecnie w Polsce władzę absolutna i totalitarną. Większość - aż 54 proc. badanych - odpowiedziała twierdząco. Nawet wśród wyborców PiS ten odsetek jest stosunkowo wysoki - 34 proc.

WP.PL

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 20-24 lipca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1051). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djmr74v

Podziel się opinią

Share

djmr74v

djmr74v