Trwa ładowanie...

Kaczyński sprawuje władzę absolutną. Sondaż dla WP

PiS nie łamał Konstytucji, sądy będą niezależne, a praworządności nic nie zagraża – przekonywał w czwartek wieczorem Jarosław Kaczyński. Z sondażu przeprowadzonego dla WP na panelu Ariadna wynika, że duża część Polaków ma inne zdanie. Uważają również, że prezes PiS sprawuje władzę absolutną.
Share
Prezes PiS Jarosław Kaczyński - według sondażu dla WP władca absolutny
Prezes PiS Jarosław Kaczyński - według sondażu dla WP władca absolutnyŹródło: Forum, Fot: Adam Chełstowski
d1sdzi4

Sejm i Senat uchwaliły w ekspresowym tempie, a prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustaw sądowych. Zmiany dotyczą ustaw o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach i prokuraturze. Zgodnie z uzasadnieniem "zasadniczym celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez KRS w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego SN".

PiS chodziło głównie o obniżenie wymogów dotyczących wyboru I prezesa Sądu Najwyższego, bo wcześniej nijak nie można było wybrać następcy Małgorzaty Gersdorf. Według wielu prawników i konstytucjonalistów jej kadencja upływa dopiero w 2020 roku.

d1sdzi4

Wieczorem, w kilka godzin po złożeniu podpisu przez prezydenta, w TVP wystąpił nieoczekiwanie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS przekonywał, że głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości jest w jego ocenie niezbędna. Zapewniał również, że PiS działa w zgodzie z Konstytucją, a podporządkowanie sądownictwa rządzącym nie nastąpi.

Opozycja i protestujący podkreślają, że po przejęciu Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych, KRS i Sądu Najwyższego, PiS zniszczył trójpodział władzy w Polsce. Podobnie uważa również duża część uczestników sondażu dla Wirtualnej Polski.
Na pytanie: "Czy w twojej ocenie w Polsce obowiązuje trójpodział władzy, czyli niezależność władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej?”, 40 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ten podział nie istnieje. 23 proc. badanych zgodziło się z tym twierdzeniem. Duża, bo 37 proc. grupa nie potrafiła jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: .

Uczestnicy sondażu - wbrew temu, co konsekwentnie głosi PiS, nie mają również wątpliwości, że w Polsce doszło do poważnych problemów w zakresie praworządności. O tym, że problem istnieje jest przekonanych, aż 58 proc. ankietowanych.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: .
d1sdzi4

Jarosławowi Kaczyńskiemu i PiS nie udało się również przekonać Polaków, że za konflikt pomiędzy rządem Zjednoczonej Prawicy, a środowiskiem sędziowskim odpowiada opozycja. Za winnego największa, bo 29 procentowa grupa badanych, wskazuje właśnie rząd. Na opozycję wskazuje 18 proc., a na sędziów 9 proc. Komisję Europejską, która według PiS miesza się w sprawy praworządności w Polsce w sposób nieuprawniony, wybrało 5 proc. ankietowanych.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: .

A co Polacy sądzą o pozycji, którą zajmuje obecnie sam Jarosław Kaczyński. W 2006 roku prezes PiS mówił podczas wiecu w Stoczni Gdańskiej o swojej partii i jej przeciwnikach politycznych: "My jesteśmy tu, gdzie wtedy, oni tam, gdzie stało ZOMO". W 12 lat, które upłynęły od tego wystąpienia zapytaliśmy Polaków: "Czy według ciebie prezes PIS Jarosław Kaczyński sprawuje obecnie w Polsce władzę absolutna i totalitarną. Większość - aż 54 proc. badanych - odpowiedziała twierdząco. Nawet wśród wyborców PiS ten odsetek jest stosunkowo wysoki - 34 proc.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: .

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 20-24 lipca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1051). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1sdzi4

Podziel się opinią

Share
d1sdzi4
d1sdzi4