Trwa ładowanie...
Discovery Historia
historia
24-07-2015 16:45

Inwazja Saddama Husajna na Iran

22 września 1980 roku armia Saddama Husajna dokonała inwazji na Iran rządzony przez ajatollaha Chomeiniego. Rok wcześniej Chomeini proklamował powstanie islamskiego rządu, który wprowadził w kraju terror wobec przeciwników politycznych. Tak rozpoczął się trwający osiem lat wyniszczający konflikt, który pochłonął 1-1,5 mln ofiar. Husajnowi nie udało się pokonać Iranu.

Share
Inwazja Saddama Husajna na IranŹródło: Dicovery Historia
d4c5h0o

22 września 1980 roku armia Saddama Husajna dokonała inwazji na Iran rządzony od roku przez islamski rząd ajatollaha Chomeiniego. Tak rozpoczął się trwający osiem lat wyniszczający konflikt, który pochłonął 1-1,5 mln ofiar, większość po stronie Iranu. Husajnowi nie udało się pokonać Chomeiniego.

Pierwsza fala nalotów zniszczyła pasy startowe irańskich lotnisk, jednak samoloty stały nietknięte w betonowych hangarach. W chwili ataku nie miał ich kto pilotować, ponieważ połowa irańskich pilotów została wcześniej zamordowana przez reżim ajatollaha lub uwięziona.

Chomeini wezwał osadzonych w więzieniach lotników do obrony ojczyzny. Mimo ogromnej niechęci, jakim piloci darzyli rząd islamski, następnego dnia uwolnieni piloci odpowiedzieli nalotami na Bagdad. W akcji wzięło udział 120 samolotów. Pięć dni później irackie natarcie lądowe utknęło.

d4c5h0o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c5h0o
d4c5h0o