Historia szczurów
Cień człowieka
Jest jednym z tych zwierząt, które wzbudzają w człowieku wielki lęk. Ale nie tylko. Szczur jest również od stuleci obiektem ludzkiej fascynacji.
Jest jednym z tych zwierząt, które wzbudzają w człowieku wielki lęk. Ale nie tylko. Szczur jest również od stuleci obiektem ludzkiej fascynacji, o czym świadczy choćby liczba dzieł sztuki, które mu poświęcono.
Być może zabrzmi to paradoksalnie, ale często dopatrywano się podobieństw między szczurami a ludźmi. Amerykański bakteriolog Hans Zinssner w książce ''Rats, Lice and History'' nazywa te gryzonie ''cieniem człowieka'', ponieważ bytują one po mrocznej stronie ludzkiej egzystencji.
''Rodzaj ludzki i szczur odniosły jak na razie największy sukces. Niszczą inne formy życia. Nie służą żadnemu innemu żyjącemu gatunkowi... Stopniowo opanowały glob, dotrzymując sobie kroku, nie będąc w stanie nawzajem się zniszczyć, choć są sobie nieustannie wrogie... i, inaczej niż pozostałe gatunki, toczyły wojny w obrębie swych własnych rodzajów'' - pisał naukowiec w 1935 r.
Z kolei współczesny pisarz Robert Sullivan w książce "Rats: Observations on the History and Habitat of the City’s Most Unwanted Inhabitants" zwrócił uwagę na to, że ''szczury żyją w świecie równoległym do naszego, trwają dzięki ściekom ludzkiej społeczności... Myślę o nich jako o gatunku lustrzanym, odwróconym lecz podobnym''.
(rj)