ycipk-fthuga

Gostkiewicz: Bodnar ma rację. To, co wypisuje policja, przeraża [OPINIA]

To się po prostu w głowie nie mieści. Nie, nie to, co napisał Adam Bodnar: że zatrzymanego ws. brutalnego zabójstwa 10-latki Jakuba A. potraktowano "poniżająco". Bo potraktowano. W głowie się nie mieści, że nie rozumieją tego ani liczni komentujący, ani policja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gostkiewicz: Bodnar ma rację. To, co wypisuje policja, przeraża [OPINIA]
(Policja)
ycipk-fthuga

Cała Polska widziała, jak policja zatrzymuje podejrzanego o brutalne zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin, 22-letniego Jakuba A., po czym boso, skutego, w samych bokserkach i koszulce, doprowadzono do aresztu.

Według Rzecznika Praw Obywatelskich policjanci potraktowali go "poniżająco".

Bodnar ocenił, że podejrzany mężczyzna nie powinien zostać wyprowadzony boso i w bieliźnie. Uznał to za niedopuszczalne. Jego zdaniem niepotrzebnie użyto również kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego.

ycipk-fthuga

Podkreślmy to jeszcze raz: na etapie zatrzymania ten człowiek nie był o nic oskarżony. Powinien być traktowany tak, jak każdy inny zatrzymany obywatel. Stanowczo, ale bez upokarzania. Czy założenie schwytanemu spodni i butów oznacza z marszu potraktowanie go jak niewiniątko?

Podkreślę też po raz kolejny to, co pisałem, sprzeciwiając się nawoływaniu o karę śmierci dla domniemanego zabójcy Kristiny – a co, jeśli okazałoby się, że to nie on? Tomasz Komenda wyszedł po 18 latach, bo w czasie, kiedy szedł siedzieć, nie było kary śmierci. Przypomnę, że to, jak go traktowali policjanci, wołało o pomstę do nieba. A pamiętacie chłopaka zabitego przez policjantów na komisariacie paralizatorem, Igora Stachowiaka? No właśnie.

A co, jeśliby Jakub A. okazał się niewinny? Mógłby wielce zadowoloną z siebie policję pozwać i wyciągnąć grube odszkodowanie. A co, gdyby na jego miejscu znalazłby się ktoś inny, ktoś niewinny - i został tak samo potraktowany? Na bosaka, w gaciach – i na dołek? Czy nie czulibyście, drodzy zwolennicy karzącej ręki ludowej sprawiedliwości, że to by była wobec Was niesprawiedliwość?

ycipk-fthuga

Czy policja zna prawo?

Ale komentarze ludzi pragnących odwetu to jedno. Przerażające jest też to, co mówi w odpowiedzi Bodnarowi pan rzecznik komendy głównej policji Mariusz Ciarka.

Najpierw stwierdził, że nie wierzy, że "to zapewne fake”. Potem dodał, że RPO "powinien złożyć kondolencje rodzinie, a policjantom i prokuraturze podziękować za skuteczne i szybkie działania”, oraz "mieć na uwadze prawa rodziny okrutnie zamordowanej dziewczynki oraz ludzi, których poczucie bezpieczeństwa zostało naruszone tą zbrodnią".

ycipk-fthuga

Kiedy trwał proces Andersa Breivika, mordercy z Utoyi, ludzie komentujący w internecie i w mediach dziwili się, że obrońca czy prokurator podczas procesu podaje dłoń podsądnemu. Norwescy psychologowie i specjaliści prawa karnego, z którymi rozmawiałem, dziwili się, że my się dziwimy. Podkreślali, że cienka linia między człowieczeństwem a barbarzyństwem przebiega właśnie w miejscu, w którym decydujemy, jak traktować drugiego człowieka. Różnimy się od barbarzyńców dotąd, dopóki traktujemy przestępcę nie jak barbarzyńcy, ale jak cywilizowani ludzie. To nas odróżnia od tego przestępcy - tego, który za nic miał prawo nieszczęsnej 10-letniej dziewczynki do życia.

Oczywiste? Też mi się tak wydaje. Kiedy więc przeczytałem wypowiedzi pana rzecznika, pomyślałem, że to dopiero musi być fake. A jednak nie. Mariusz Ciarka usprawiedliwia poniżające traktowanie więźnia? Nie mogę w to uwierzyć. Ja rozumiem – kiedy policjanci idą aresztować podejrzanego o straszną zbrodnię, który może być niebezpieczny, mają prawo użyć wszelkich niezbędnych środków, żeby go obezwładnić i schwytać. Ale kiedy jest już schwytany i bezsilny, pozostaje – niezależnie od czynu, którego się mógł dopuścić – obywatelem naszego kraju.

Panie rzeczniku, muszę w związku z tym zapytać, czy policja zna prawo? Ponieważ przeraża mnie to, co pan pisze. Przeraża mnie, że jeśli zostanę omyłkowo posądzony o przestępstwo, mogę zostać potraktowany poniżająco, bo "czyjeś poczucie bezpieczeństwa zostało naruszone". A co z moim bezpieczeństwem jako obywatela? Przypomnę, że w Polsce, kraju jeszcze demokratycznym, jesteśmy wobec prawa równi. Wszyscy! I ja tego równego traktowania wszystkich, jako obywatel, od pana wymagam.

ycipk-fthuga
Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-fthuga

ycipk-fthuga
ycipk-fthuga