Donald Tusk wróci do rodzimej polityki? Polacy zdecydowali

O tym, że Donald Tusk miałby wrócić do Polski i stanąć na czele opozycji, której celem będzie odsunięcie od władzy PiS, mówi się od kilku miesięcy. Rząd Tuska jednak ma więcej przeciwników niż zwolenników - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy chcą, by Tusk został w Brukseli
Polacy chcą, by Tusk został w Brukseli (East News, Fot: AFP/Dario Pignatelli)
WP

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Słowa te wywołały poruszenie na polskiej scenie politycznej. Premier Beata Szydło nazwała je "atakiem na Polskę", a Stanisław Karczewski "waleniem głową w mur".

Po tym, jak PiS i prezydent wyrazili oburzenie, że Donald Tusk "wychodzi poza swoje kompetencje", w obronie szefa Rady Europejskiej stanęła była premier Ewa Kopacz. Na antenie TVN24 stwierdziła, że tweet Tuska to "dobrze postawiona diagnoza". - Oprócz tego, że jest przewodniczącym Rady Europejskiej, jest też patriotą. Trudno, żeby odciął się od spraw polskich i stracił nagle bakcyla politycznego - wyjaśniła.

Zobacz też: Tusk tłumaczy się ze swojego tweeta. Chciał ostrzec

WP

Tusk dba o interesy Polski?

WP

Zapytaliśmy Polaków, czy Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej dba o interesy Polski. Większość respondentów (44 proc.) uważa, że im szkodzi. 30 proc. badanych uważa dokładnie na odwrót. A 26 proc. nie ma zdania na ten temat.

WP.PL
Podziel się

Szanse na powrót

WP

Pojawiły się też komentarze, że w ten sposób szef Rady Europejskiej chce wrócić do rodzimej polityki. Tylko 27 proc. Polaków chce, by Donald Tusk wrócił do Polski i stanął na czele opozycji, której celem będzie odsunięcie od władzy PiS. Większość (42 proc.) nie życzy sobie jego powrotu. 31 proc. badanych nie umie tego ocenić.

Trzeba jednak zaznaczyć, że większość wyborców Platformy Obywatelskiej (87 proc.) i Nowoczesnej (69 proc.) z niecierpliwością czeka w Polsce na Tuska. Ci, którzy nie chcą jego powrotu, to przede wszystkim sympatycy PiS (zaledwie 5 proc.) i Kukiz'15 (17 proc.).

WP.PL
Podziel się
WP

Tusk obali rząd PiS?

Na pytanie, czy Donald Tusk jako przywódca opozycji ma szansę odsunąć PiS od władzy, 37 proc. Polaków odpowiedziało, że nie. Odmiennego zdania jest 27 proc. badanych, a 36 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

WP.PL
Podziel się
WP

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 1-4 grudnia 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1068). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Polub WP Opinie
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP