Trwa ładowanie...

Co zrobi Platforma po przejęciu władzy? Sondaż WP

PO i PiS kłócą się o programy. Padają pytania o uchodźców, program 500+, wiek emerytalny, likwidację CBA i IPN oraz o gimnazja. Zapytaliśmy co na ten temat sądzą Polacy. Oto wyniki sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego na panelu Ariadna.

Co zrobi Platforma po przejęciu władzy? Sondaż WPŹródło: PAP
d13scmf
d13scmf

Od kilku dni trwa dyskusja między Prawem i Sprawiedliwością i Platformą Obywatelską o program. Na pytania zadane przez PiS podczas konfefencji prasowej odpowiadał Grzegorz Schetyna

- Zlikwidujemy IPN, rozszerzymy Program 500+ na pierwsze dziecko, przekażemy kompetencje CBA do Komendy Głównej Policji i CBŚP. Nie chcemy podwyższać wieku emerytalnego, nie będziemy przyjmować nielegalnych migrantów - zapowiedział lider PO.

Zdaniem dra Tomasza Barana z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego pytania jakie Prawo i Sprawiedliwość zadało Platformie Obywatelskiej, to strategiczny strzał w dziesiątkę.

- PO będzie bardzo trudno wiarygodnie wybrnąć z tego wywołania do odpowiedzi przez rządzących - zwraca uwagę dr Baran.

d13scmf

Sondaż WP

Zdanie naukowca potwierdzają wyniki naszego sondażu. Sprawdziliśmy, co Polacy sądzą o tej wymianie zdań. O samej sprawie słyszało tylko 55 proc. ankietowanych.

Wyborcy PiS są przekonani, że miało to negatywny wpływ na wizerunek PO. Sądzi tak 81 proc. badanych. 14 proc deklarujących poparcie dla partii rządzącej myśli, że to był dobry ruch PO.

Co sądzą o odpowiedzi Grzegorza Schetyny wyborcy jego partii? 43 proc. ankietowanych myśli, że reakcja liderów PO miała pozytywny wpływ na wizerunek partii. Co piąty jest przeciwnego zdania.

OPB
Źródło: OPB

W naszym badaniu zapytaliśmy badanych, jakie jest ich zdanie w sprawach, o które kłócą się partie.

d13scmf

Podwyższenie wieku emerytalnego popiera zaledwie 19 proc. osób. Nie chce go 73 proc. badanych. Najwięcej przeciwników dłuższej pracy jest wśród wyborców PiS i Kukiz'15. Wyborcy PO i Nowoczesnej są podzieli w tej kwestii.

OPB
Źródło: OPB

Na pytanie: "czy popierasz ograniczenie lub zlikwidowanie programu 500+?" 35 proc. osób odpowiedziało "tak". Na "nie" był co drugi pytany. Zmian w sztandarowym pomyśle PiS nie chce 82 proc. wyborców tej partii. Zwolennicy innych ugrupowań są podzieleni. Najwięcej chętnych na ograniczenia w programie 500+ lub jego likwidację jest wśród wyborców PO (59 proc.).

OPB
Źródło: OPB

Zdania ws. likwidacji CBA i IPN są wyraźnie podzielone. Za jest 33 proc. ankietowanych, a przeciwko 36 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 31 proc. pytanych.

d13scmf

Osoby deklarujące poparcie dla PiS w większości (67 proc.) są przeciwne. Najwięcej zwolenników likwidacji tych instytucji jest wśród zwolenników Nowoczesnej. W przypadku wyborców PO widać wyraźny podział. Za jest 44 proc. badanych, a przeciw 35 proc.

OPB
Źródło: OPB

Polacy nie chcą przyjmować uchodźców z Afryki. Opowiedzieli się w tej sprawie zdecydowanie. Tylko 19 proc. z nas jest otwartych na przyjęcie osób z Czarnego Lądu.

Zapytaliśmy także o kwestie likwidacji gimnazjów. To także jeden z najczęściej przewijających się tematów w polskiej debacie publicznej. Chce tego 42 proc. ankietowanych. 35 proc. jest przeciwnych.

d13scmf

Najbardziej chętni do utrzymania gimnazjów są wyborcy Nowoczesnej. Aż 92 proc. jest przeciwne ich likwidacji. Z kolei chce tego dwie trzecie zwolenników PiS.

OPB
Źródło: OPB

Co zrobi PO?

PO odpowiedziała PiS, ale nie wiadomo jak postąpiłaby, gdyby przejęła władzę. Co drugi Polak uważa, że partia Schetyny wycofałoby reformę rządu PiS i podwyższyłoby wiek emerytalny. Tylko 13 proc. pytanych myśli, że tego nie zrobią. Są o tym przekonani wyborcy PiS (82 proc.). Nie wykluczają tego także wyborcy PO. 42 proc. uważa, że Platforma wycofa reformę obecnie rządzących.

d13scmf

53 proc. Polaków uważa, że Platforma zlikwiduje lub ograniczy program 500+. Odmienne zdanie ma tylko 17 proc. pytanych. Najbardziej przekonani są o tym wyborcy PiS i Kukiz'15.

OPB
Źródło: OPB

31 proc. ankietowanych jest przekonanych, że PO zlikwidowałaby CBA i IPN. 18 proc. sądzi, że zachowaliby te instytucje. Co drugi badany nie ma zdania w tej sprawie.

37 proc. osób uważa, że PO zgodzi się na przyjęcie uchodźców. Uważają tak głównie zwolennicy PiS 69 proc. Przeciwnego zdania jest 22 proc. pytanych w ankiecie.

d13scmf

Zdania są podzielone też w kwestii gimnazjów. Na pytanie: "Jak oceniasz – czy po objęciu władzy Platforma Obywatelska wycofa reformę rządu PiS i przywróci gimnazja w Polsce?" 32 proc. osób odpowiedziała "tak". Tylko co czwarty badany był innego zdania.

Badanie dla WP

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 12 - 16 maja 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1057). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

d13scmf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13scmf