Trwa ładowanie...

Badanie opinii publicznej. Polacy mało zorientowani ws. afery Srebrnej

Afera związana z budową dwóch wieżowców w centrum Warszawy miała wstrząsnąć rządem PiS i zagrozić pozycji zamieszanego w nią prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Okazuje się jednak, że większość Polaków nie zna sprawy związanej z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, który miał ponieść straty w wyniku interesów ze spółką Srebrna.

Share
Badanie opinii publicznej. Polacy mało zorientowani ws. afery SrebrnejŹródło: East News
dh9b6zh

Na zlecenie Wirtualnej Polski ogólnopolski panel badawczy Ariadna przeprowadził badanie, co Polacy wiedzą ws. afery Srebrnej. Przypomnijmy, w styczniu tego roku "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że prezes PiS miał być zaangażowany w budowę dwóch wieżowców w centrum stolicy, poprzez powiązaną z partią spółką Srebrna. Projekt miała zrealizować firma Geralda Birgfellnera. Austriacki biznesmen twierdzi, że spółka nie zapłaciła mu za jego pracę i domaga się zwrotu ponad miliona euro.

Austriak żąda również zwrotu 50 tys. zł, które miał przekazać prezesowi PiS w kopercie dla ks. Rafała Sawicza z rady fundacji im. Lecha Kaczyńskiego. Miała być to zapłata za podpis pod uchwałą rady w sprawie budowy wieżowców na działce przy ul. Srebrnej. Birgfellner utrzymuje, że kopertę z pieniędzmi przekazał Jarosławowi Kaczyńskiemu, a ten miał ją podać dalej.

Ugody nie będzie

W tej sprawie we wtorek odbyło się posiedzenie sądu. Birgfellner oferował ugodę, w ramach której szef PiS miał mu przelać zaległe 50 tys. zł bez odsetek, jednak ani prezes Kaczyński, ani jego pełnomocnicy nie stawili się na rozprawie.

dh9b6zh

Według badania przeprowadzonego przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski, aż 68 proc. respondentów nie zna sprawy związanej z austriackim biznesmenem. 32 proc. badanych deklaruje, że słyszało doniesienia na ten temat.

Wśród elektoratu PiS wspomniany odsetek jest jeszcze niższy. Na pytanie "Czy znasz choćby tyko ze słyszenia sprawę związaną z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem?" twierdząco odpowiedziało zaledwie 28 proc. sympatyków partii rządzącej. Nic na ten temat nie słyszało 72 proc. zwolenników PiS. Wśród wyborców Platformy Obywatelskiej odpowiedzi rozkładają się mniej więcej po połowie.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Respondenci, którzy zadeklarowali, że znają sprawę "afery Srebrnej", zostali zapytani, co jest jej istotą. 85 proc. przedstawicieli tej grupy poprawnie wskazało, że chodzi o budowę wieżowca przez związaną z PiS spółką. Cztery pozostałe odpowiedzi wybrało w sumie 15 proc. respondentów.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna zostało przeprowadzone na próbie ogólnopolskiej liczącej 1049 osób w wieku powyżej 18 roku życia. Struktura próby została dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie zrealizowano metodą CAWI w dniach 6 – 10 września 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh9b6zh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh9b6zh
dh9b6zh