Trwa ładowanie...
d4hip95
B-52 Stratofortress - samolot zaprojektowany do dokonania nuklearnej zagłady

B-52 Stratofortress - samolot zaprojektowany do dokonania nuklearnej zagłady

W czasie zimnej wojny groźba odwetu była pierwszą linią obrony USA i ZSRR. W Ameryce wyrok nuklearnej zagłady miały wykonać bombowce B-52 Stratofortress. Samoloty zaprojektowano specjalnie do zrzucania bomb atomowych. W chwili zagrożenia, 100 takich maszyn mogło wystartować w ciągu kilku minut.
Share
d4hip95

W czasie zimnej wojny groźba odwetu była główną linią obrony USA i ZSRR. W Ameryce wyrok nuklearnej zagłady miały wykonać bombowce B-52 Stratofortress. Samoloty zaprojektowano specjalnie do zrzucania bomb atomowych. W chwili zagrożenia, 100 takich maszyn mogło wystartować w ciągu kilku minut.

Piloci B-52, którzy byli szkoleni do zrzucania bomb atomowych, musieli mieć co najmniej stopień majora. W praktyce główną rolą bombowców stało się odstraszanie i wywieranie nacisków politycznych. W przeciwieństwie do rakiet międzykontynentalnych, B-52 mogły podlecieć do granicy wrogiego kraju i zawrócić. Pozwolało to zademomonstrować USA swoją siłę.

B-52 nigdy nie zrealizowały celu, do którego zostały stworzone. Wykorzystano je za to w czasie wojny w Wietnamie do zrzucania bomb konwencjonalnych.

d4hip95

Podziel się opinią

Share
d4hip95
d4hip95