80 lat po wybuchu II wojny światowej Polacy wybaczyli Niemcom (Badanie)
Najtragiczniejsza wojna XX wieku wciąż odciska swoje piętno na polityce. A jaki jest jej wpływ na stosunki między narodami, między obywatelami państw, które stały po dwóch stronach frontu. Sprawdziliśmy.
W ostatnich latach można zauważyć nasilenie narracji historycznej sugerującej, że sprawcza rola Niemiec w wywołaniu II wojny światowej powinna mieć wpływ także na obecną politykę i na stosunek Polski do tego kraju. Co na to społeczeństwo?
W przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej spytaliśmy, czy ta historyczna tragedia ma wpływ na dzisiejszy stosunek do Niemców. Ponad połowa przebadanych w panelu Ariadna odpowiedziała, że II wojna światowa nie ma wpływu na obecną ocenę narodu niemieckiego.
Dokładnie jedna czwarta badanych jest stwierdziła, że pamięć o 1939 r. negatywnie wpływa na ocenę Niemców. 4 proc. jest przeciwnego zdania - uważa, że wpływa pozytywnie, a kolejne 19 proc. nie potrafi tego ocenić.
Zobacz także: 80. Rocznica wybuchu II WŚ. "Dla większości Niemców to wstyd”
Elektorat PiS jest bardziej negatywnie nastawiony do Niemców, choć i tu niemal 50 proc. badanych przekonuje, że II wojna światowa nie wpływa na ich dzisiejszą ocenę tego narodu. 36 proc. stwierdziła, że wpływa negatywnie, a 4 proc., że pozytywnie.
Historycy II wojny światowej podkreślają, że tak szybkie zajęcie Polski przez III Rzeszę było możliwe także dzięki braku reakcji naszych sojuszników, przede wszystkim Francji i Wielkiej Brytanii. Tutaj także dominującą odpowiedzią “nie ma wpływu na moją obecną ocenę tych narodów” (49 proc. badanych).
Brak pomocy koalicjantów w obliczu agresji Niemiec negatywnie wpływa na obecną ocenę tych narodów według 25 proc. respondentów. Ten odsetek był taki sam w poprzednim pytaniu o Niemcy i Niemców. Pozytywny wpływ na ocenę narodów wskazało 4 proc. badanych, a 22 proc. nie jest w stanie zdecydować.
42 proc. wyborców PiS uważa, że wydarzenia sprzed 80 lat nie wpływają na ich obecną ocenę naszych ówczesnych sojuszników. U 34 proc. badanych wpływ jest negatywny, a u niespełna dwóch procent - pozytywny. W elektoracie PO brak wpływu na obecną ocenę wskazało 61 proc. badanych, negatywny wpływ - 26 proc., a pozytywny - 4 proc.
Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1043 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 23 – 27 sierpnia 2019 roku.