Trwa ładowanie...

80 lat po wybuchu II wojny światowej Polacy wybaczyli Niemcom (Badanie)

Najtragiczniejsza wojna XX wieku wciąż odciska swoje piętno na polityce. A jaki jest jej wpływ na stosunki między narodami, między obywatelami państw, które stały po dwóch stronach frontu. Sprawdziliśmy.

Share
80 lat po wybuchu II wojny światowej Polacy wybaczyli Niemcom (Badanie)
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Rafał Malko
d1zcmlo

W ostatnich latach można zauważyć nasilenie narracji historycznej sugerującej, że sprawcza rola Niemiec w wywołaniu II wojny światowej powinna mieć wpływ także na obecną politykę i na stosunek Polski do tego kraju. Co na to społeczeństwo?

W przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej spytaliśmy, czy ta historyczna tragedia ma wpływ na dzisiejszy stosunek do Niemców. Ponad połowa przebadanych w panelu Ariadna odpowiedziała, że II wojna światowa nie ma wpływu na obecną ocenę narodu niemieckiego.

Dokładnie jedna czwarta badanych jest stwierdziła, że pamięć o 1939 r. negatywnie wpływa na ocenę Niemców. 4 proc. jest przeciwnego zdania - uważa, że wpływa pozytywnie, a kolejne 19 proc. nie potrafi tego ocenić.

Zobacz także: 80. Rocznica wybuchu II WŚ. "Dla większości Niemców to wstyd”

Elektorat PiS jest bardziej negatywnie nastawiony do Niemców, choć i tu niemal 50 proc. badanych przekonuje, że II wojna światowa nie wpływa na ich dzisiejszą ocenę tego narodu. 36 proc. stwierdziła, że wpływa negatywnie, a 4 proc., że pozytywnie.

Wirtualna Polska
Źródło: Wirtualna Polska, Fot: Ariadna

Historycy II wojny światowej podkreślają, że tak szybkie zajęcie Polski przez III Rzeszę było możliwe także dzięki braku reakcji naszych sojuszników, przede wszystkim Francji i Wielkiej Brytanii. Tutaj także dominującą odpowiedzią “nie ma wpływu na moją obecną ocenę tych narodów” (49 proc. badanych).

d1zcmlo

Brak pomocy koalicjantów w obliczu agresji Niemiec negatywnie wpływa na obecną ocenę tych narodów według 25 proc. respondentów. Ten odsetek był taki sam w poprzednim pytaniu o Niemcy i Niemców. Pozytywny wpływ na ocenę narodów wskazało 4 proc. badanych, a 22 proc. nie jest w stanie zdecydować.

42 proc. wyborców PiS uważa, że wydarzenia sprzed 80 lat nie wpływają na ich obecną ocenę naszych ówczesnych sojuszników. U 34 proc. badanych wpływ jest negatywny, a u niespełna dwóch procent - pozytywny. W elektoracie PO brak wpływu na obecną ocenę wskazało 61 proc. badanych, negatywny wpływ - 26 proc., a pozytywny - 4 proc.

Wirtualna Polska
Źródło: Wirtualna Polska, Fot: Ariadna

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1043 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 23 – 27 sierpnia 2019 roku.

d1zcmlo

Podziel się opinią

Share
d1zcmlo
d1zcmlo