Trwa ładowanie...
d4c9gvi
d4c9gvi
d4c9gvi

6 sierpnia 1657 - Zmarł Bohdan Chmielnicki

Umiera Bohdan Chmielnicki, hetman kozacki, przywódca powstania narodowego na Ukrainie przeciwko Rzeczypospolitej w latach 1648-1654, bohater narodowy Ukrainy.

6 sierpnia 1914 - Wymarsz 1. Kompanii Kadrowej

O świcie nastąpił wymarsz 1. Kadrowej Kompanii strzelców z krakowskich Oleandrów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego do Królestwa Polskiego. Jej zadaniem było wywołanie antyrosyjskiego powstania w Królestwie Polskim. Po bezskutecznej próbie przebicia się do Warszawy i wywołania tam powstania, 1. Kadrowa powróciła do Krakowa, stając się zalążkiem Legionów Polskich.

6 sierpnia 1942 - Janusz Korczak ginie w Treblince

W obozie śmierci w Treblince wraz z transportem dzieci żydowskich zginął Janusz Korczak, właściwe nazwisko Henryk Goldschmit, pedagog, pisarz i lekarz, współzałożyciel domu sierot w Warszawie, autor wielu książek, w tym "Król Maciuś I".

6 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: niemiecka ofensywa na Woli

W nocy z 5 na 6 sierpnia izolowany dotychczas Mokotów odzyskuje łączność ze Śródmieściem. Kanałami ze Śródmieścia przedostaje się na Mokotów komendantka składnicy meldunkowej w Al. Jerozolimskich, Elżbieta Ostrowska "Ela". O godz. 6.00 rusza natarcie oddziałów gen. Reinefartha na cmentarze. Niemcy wypierają z nich powstańców, ale wkrótce oddziały ze Zgrupowania "Radosław" odbijają cmentarze Ewangelicki i Kalwiński. Gen. Tadeusz Komorowski "Bor" podejmuje decyzję o ewakuacji Komendy Głównej AK i Delegatury z dotychczasowej siedziby w fabryce Kamlera na Woli w kierunku Starego Miasta. Nowa kwatera Komendy Głównej mieści się teraz w szkole przy ul. Barokowej 6.

d4c9gvi

Oddziały Dirlewangera, równocześnie z uderzeniem na Wolę, przystępują do natarcia wzdłuż linii Chłodna - Elektoralna, w kierunku Żelaznej Bramy. Po południu niemiecka odsiecz przebija się do Ogrodu Saskiego. Łączy się z grupą gen. Stahela, od początku powstania odciętą w Pałacu Bruhla.

Wobec braku broni i amunicji XI Zgrupowanie kpt. Gustawa Billewicza "Sosny" wycofuje się z rejonu browarów przy Grzybowskiej do gmachu Sadów na Lesznie. Stąd w następnych dniach przechodzi na Stare Miasto.

Do Śródmieścia, po ciężkich walkach, wycofują się z Woli oddziały pod dowództwem kpt. Wacława Stykowskiego "Hala". Obsadzają m.in. zabudowania browaru Haberbuscha i Schielego przy ul. Ceglanej. Dzięki dużym zapasom jęczmienia magazyny browaru staja się olbrzymim spichlerzem dla Powstańców i ludności głodującej Warszawy.

Utrwala się podział walczącego miasta na trzy części: Grupa Północ obejmuje rejon cmentarzy, Stare Miasto, Żoliborz i Kampinos; Śródmieście jest połączone z Powiślem i Czerniakowem; Grupa Południe obejmuje Mokotów wraz z Sadybą oraz Lasy Kabackie i Chojnowskie. Na Powiślu załoga Elektrowni nieprzerwanie wytwarza prąd dla walczącego miasta, a jednocześnie broni pozycji na Wybrzeżu Kościuszkowskim. W Śródmieściu zaczyna działać Harcerska Poczta Polowa, którą kieruje ppor. hm. Przemysław Górecki "Kuropatwa". Na terenie warsztatów naprawczych taboru kolejowego w Pruszkowie Niemcy zakładają "Dulag 121" - obóz przejściowy dla ludności cywilnej, ewakuowanej ze stolicy. Przejdzie przezeń ponad pół miliona warszawiaków, ewakuowanych z walczącej stolicy.

d4c9gvi

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

6 sierpnia 1945 - Bomba atomowa spada na Hiroszimę

O 8.15 Amerykanie zrzucili bombę atomową na Hiroszimę. Na japońskie miasto spadła z wysokości 600 metrów. W ciągu kilku sekund zginęło blisko 80 tysięcy mieszkańców miasta. Rozmiary katastrofy do dziś nie są znane, gdyż raporty japońskie, amerykańskie i Czerwonego Krzyża zawierają ogromne rozbieżności. Wiadomo, że liczba ofiar sięga 250 tysięcy w samej Hiroszimie.

d4c9gvi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4c9gvi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj