Trwa ładowanie...
dfjx2mt
dfjx2mt
dfjx2mt

3 czerwca 1652 - Rzeź polskich jeńców pod Batohem

Kozacy i Tatarzy zamordowali ok. 5 tys. polskich jeńców wziętych do niewoli po bitwie pod Batohem, przegranej przez wojska Rzeczpospolitej 1 i 2 czerwca 1652 r. Rzeź trwała dwa dni - 3 i 4 czerwca. Zginęła w niej elita polskich żołnierzy.

3 czerwca 1881 - Urodził się Juliusz Rómmel

Urodził się Juliusz Rómmel, generał, uczestnik wojny polsko-radzieckiej 1920 roku, dowódca armii "Łódź" w wojnie obronnej 1939 roku, uczestnik obrony Warszawy, po upadku której resztę wojny spędził w niemieckiej niewoli. Jako jeden z nielicznych generałów II Rzeczypospolitej Polskiej porozumiał się z władzami komunistycznymi i zamieszkał w PRL, autor wspomnień - "Moje walki z Budionnym", "Za Honor i Ojczyznę". Zmarł 3 września 1967 roku.

3 czerwca 1918 - Wielka Brytania, Francja i Włochy uznały prawo Polski do niepodległości

Na konferencji w Wersalu premierzy Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch uznali prawo do niepodległej i zjednoczonej Polski, z dostępem do morza. Był to dyplomatyczny sukces Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

dfjx2mt

3 czerwca 1963 - Zmarł Jan XXIII

Zmarł Jan XXIII, właściwe nazwisko Angelo Giuseppe Roncalli, papież od 1958 roku. Zasłynął jako reformator Kościoła katolickiego - w 1962 roku zwołał Sobór Watykański II, który wprowadził zmiany przekształcające oblicze Kościoła: nowa formuła mszy świętej, ekumenizm i nowe spojrzenie na świat. W 1963 roku ogłosił encyklikę "Pacem in terris", adresując ją nie tylko do katolików, lecz do "wszystkich ludzi dobrej woli". Urodził się 25 listopada 1881 roku.

3 czerwca 1989 - Katastrofa pociągów pod Ufą

W nocy z 3 na 4 czerwca doszło do katastrofy dwóch pociągów pod Ufą w ZSRR. Składy wjechały w chmurę gazu, który wydobywał się z uszkodzonego gazociągu. Zginęło ok. 600 osób.

dfjx2mt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dfjx2mt