Trwa 艂adowanie...
d2zjg0j
d2zjg0j
d2zjg0j

4 czerwca 1944 - Wkroczenie wojsk ameryka艅skich do Rzymu

Wkroczenie wojsk ameryka艅skich do Rzymu.

4 czerwca 1989 - Pierwsze cz臋艣ciowo wolne wybory w powojennej Polsce

Pierwsze cz臋艣ciowo wolne wybory w powojennej Polsce (I tura), kt贸re zapocz膮tkowa艂y zmiany ustrojowe w naszym kraju i definitywny upadek komunizmu. Zwyci臋偶yli kandydaci Komitetu Obywatelskiego, przy przewodnicz膮cym "Solidarno艣ci" Lechu Wa艂臋sie. Po raz pierwszy od 1945 wybrano Senat, tworz膮c dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe.

4 czerwca 1989 - Masakra protestuj膮cych na placu Tiananmen w Pekinie

25 lat temu chi艅ska armia dokona艂a masakry protestuj膮cych na placu Tiananmen w Pekinie. Demonstracje by艂y wyrazem buntu przeciwko komunistycznym w艂adzom. Domagano si臋 demokracji, wolno艣ci prasy i walki z korupcj膮. 4 czerwca 1989 roku chi艅skie wojsko rozjecha艂o protestuj膮cych g膮sienicami czo艂g贸w i rozp臋dzi艂o ogniem z broni maszynowej. Liczba ofiar nigdy nie zosta艂a ujawniona. Protesty odbywa艂y si臋 w ponad 300 chi艅skich miastach, wzi臋艂o w nich udzia艂 kilka milion贸w ludzi.

d2zjg0j

Wed艂ug oficjalnych danych zgin臋艂o 241 os贸b, a 7 tys. zosta艂o rannych. Tymczasem wed艂ug Chi艅skiego Czerwonego Krzy偶a 艣mier膰 ponios艂o 2600 os贸b.

Masakra dokonana przez armi臋 stanowi艂a krwawy fina艂 wydarze艅, kt贸re rozgrywa艂y si臋 w Chinach od po艂owy kwietnia. Studenci popierani przez robotnik贸w 偶膮dali rozpocz臋cia reform politycznych, demokratyzacji 偶ycia publicznego oraz rozprawy z narastaj膮c膮 korupcj膮. Demonstracje wyra偶a艂y te偶 poparcie dla zmar艂ego w tym czasie sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin Hu Yaobanga, uwa偶anego za zwolennika reform politycznych w Chinach. Sta艂 si臋 on dla wielu m艂odych ludzi symbolem otwarcia Chin na demokracj臋. Manifestacje by艂y jednocze艣nie wyrazem buntu przeciwko komunistycznym w艂adzom.

Od lat bez skutku w przeddzie艅 rocznicy masakry o rewizj臋 interpretacji tych wydarze艅 apeluje do w艂adz nieformalna organizacja "Matki Tiananmen", wzywaj膮c w艂adze do ukarania odpowiedzialnych. Do otwartej dyskusji wzywaj膮 r贸wnie偶 chi艅scy intelektuali艣ci i dysydenci, w艣r贸d nich Liu Xiaobo, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 roku, kt贸ry by艂 skazany i wi臋ziony za udzia艂 w demonstracjach na Tiananmen.

Ofiary z placu Tiananmenu upami臋tniane s膮 w Hongkongu, gdzie w wieczornym czuwaniu w Parku Wiktorii od lat bierze udzia艂 kilkadziesi膮t tysi臋cy ludzi z zapalonymi 艣wiecami.

d2zjg0j

Na na placu Bramy Niebia艅skiego Spokoju, bo to w艂a艣nie oznacza nazwa Tiananmen, od po艂owy kwietnia 1989 roku, protestowa艂y tysi膮ce os贸b, g艂贸wnie studenci i robotnicy, mimo obowi膮zuj膮cego zakazu zgromadze艅. Pocz膮tkowo zorganizowano strajk g艂odowy, kt贸ry wkr贸tce przerodzi艂 si臋 w okupacj臋 placu. Pada艂y 偶膮dania demokracji, wolno艣ci prasy i walki z korupcj膮.

Nowy sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Zhao Ziyang by艂 gotowy do rozm贸w, lecz w partii wygra艂a opcja si艂owego rozwi膮zania sprawy, popierana przez najbardziej ortodoksyjnych polityk贸w. Na wniosek premiera Li Penga rozwi膮zanie takie popar艂 tak偶e faktyczny przyw贸dca 贸wczesnych Chin - Deng Xiaoping.

W ko艅cu kwietnia liczba protestuj膮cych na placu wzros艂a do miliona. Demonstracje odbywa艂y si臋 te偶 w innych miastach. Przybiera艂y form臋 marsz贸w z transparentami, przem贸w z trybun i publicznych dyskusji, a tak偶e strajk贸w g艂odowych. Ocenia si臋, 偶e 艂膮cznie protestowa艂o kilka milion贸w ludzi w ponad 300 miastach Chin. Sonda偶 prasowy z 17 maja wykaza艂, 偶e protest popiera 75 procent mieszka艅c贸w Pekinu.

d2zjg0j

19 maja Zhao Ziyang spotka艂 si臋 na placu Tiananmen z protestuj膮cymi, kt贸rzy odm贸wili jednak zaprzestania dzia艂a艅. Przygotowuj膮c si臋 do rozprawy z demonstrantami, 20 maja wprowadzono w Pekinie stan wyj膮tkowy.

Pierwsze pr贸by rozp臋dzenia student贸w przy u偶yciu lokalnych oddzia艂贸w wojskowych zako艅czy艂y si臋 niepowodzeniem. Dopiero sprowadzona z prowincji 27. Armia na rozkaz w艂adz, w nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku rozjecha艂a g膮sienicami czo艂g贸w i rozp臋dzi艂a ogniem z broni maszynowej uczestnik贸w protest贸w. Po zako艅czeniu akcji wydano komunikat, 偶e pokojowo nastawieni 偶o艂nierze zostali zaatakowani przez student贸w. Zaraz po zaj艣ciach, w艂adze aresztowa艂y ponad 2,5 tys. os贸b, g艂贸wnie przyw贸dc贸w i najbardziej aktywnych uczestnik贸w demonstracji. Kilkana艣cie os贸b w procesach politycznych skazano na kar臋 艣mierci. Pod koniec czerwca 1989 roku odwo艂ano ze stanowiska

d2zjg0j
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Wy艂膮czono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaanga偶owanie naszych czytelnik贸w w komentarzach. Jednak niekt贸re tematy wywo艂uj膮 komentarze wykraczaj膮ce poza granice kulturalnej dyskusji. Dbaj膮c o jej jako艣膰, zdecydowali艣my si臋 wy艂膮czy膰 sekcj臋 komentarzy pod tym artyku艂em.

Pawe艂 Kapusta - Redaktor naczelny WP
Pawe艂 KapustaRedaktor Naczelny WP
d2zjg0j