29 czerwca 1930 - Urodził się Sławomir Mrożek
Urodził się Sławomir Mrożek, dramatopisarz, prozaik, satyryk, rysownik, autor między innymi dramatów "Tango", "Ambasador", "Indyk". W 1963 roku wyemigrował z kraju, mieszkał w Paryżu, USA, Niemczech i Meksyku. W 1996 powrócił do Polski, w 2008 ponownie opuścił kraj, osiadając we Francji. Zmarł 15 sierpnia 2013 r.
29 czerwca 1934 - Noc długich noży
W nocy z 29 na 30 czerwca w Niemczech dokonano serii morderstw politycznych, wydarzenie nazywane jest "Nocą długich noży". Akcja ta zmierzała do wyeliminowania przeciwników Adolfa Hitlera z NSDAP. Zamordowano blisko sto osób, wśród nich dowódców SA - Oddziałów Szturmowych, Ernsta Roehma i Georga Strassera.
29 czerwca 1941 - Zmarł Ignacy Paderewski
W Nowym Jorku zmarł Ignacy Paderewski, uważany za jednego z największych pianistów świata, także kompozytor, polityk, premier i minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 roku, sygnatariusz traktatu wersalskiego. Był przewodniczącym Rady Narodowej, działającej przy rządzie na emigracji.
Od I wojny światowej zaangażowany w politykę. Dzięki jego staraniom prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson umieścił sprawę polską w 13. punkcie swego orędzia, dotyczącego pokoju po zakończeniu I wojny. Jako działacz społeczny znaczne sumy ze swoich dochodów przeznaczał na cele dobroczynne, oświatowe i niepodległościowe. Koncertował w Europie i Ameryce Północnej. Do jego najbardziej znany dzieł należą "Sonata na skrzypce i fortepian", "Koncert fortepianowy a-moll", "Humoreski koncertowe", opera "Manru" oraz pieśni solowe. Prochy artysty sprowadzono do kraju w 1992 roku i złożono w katedrze warszawskiej. Urodził się 18 listopada 1860 roku.
*Przeczytaj też:
Amerykańskie trasy koncertowe Ignacego Paderewskiego *
WP Opinie na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski