Trwa ładowanie...
d3p4xg9
d3p4xg9
d3p4xg9

28 czerwca 1651 - Początek bitwy pod Beresteczkiem

Powstanie Chmielnickiego: początek trzydniowej bitwy pod Beresteczkiem, w której pospolite ruszenie wraz z wojskami zaciężnymi, dowodzone przez króla Jana Kazimierza, całkowicie rozbiło armię kozacko-tatarską. Była to jedna z największych bitew lądowych XVII-wiecznej Europy.

28 czerwca 1914 - Zamach na Franciszka Ferdynanda

W Sarajewie serbski student Gawriło Princip zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę. Wydarzenie to stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej.

28 czerwca 1919 - Podpisanie traktatu wersalskiego

Państwa Ententy podpisały w Wersalu traktat pokojowy z Niemcami, kończący I wojnę światową. Ustalał on między innymi nowy podział polityczny Europy, w tym potwierdzał powstanie niepodległej Polski. W imieniu Polski traktat podpisali Ignacy Paderewski i Roman Dmowski.

d3p4xg9

28 czerwca 1945 - Powołanie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej

Polscy komuniści, na czele z Bolesławem Bierutem, powołali Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, pod przewodnictwem Edwarda Osóbki Morawskiego. Pierwszym wicepremierem został Władysław Gomułka. Stanowisko drugiego wicepremiera przyjął lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Stanisław Mikołajczyk. Rząd został uznany przez ZSRR, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Francję i inne państwa, przeciwko jego powołaniu protestował rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

d3p4xg9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3p4xg9